Pirozplazmźa je onemocněním, které je způsobeno jednoduchými jednobuněčnými organismy, tzv piroplazmy. Jejich cílem je napadnutí červených krvinek, které ničí a způsobují tak anémii (chudokrevnost). Psí organismus je intoxikován a ohrožen na životě, pokud se onemocnění včas nerozpozná.

Klíště

Přenašečem tohoto onemocnění jsou klíšťata, která dnes velmi aktivně ohrožují naše čtyřnohé členy domácnosti. Ohrožení se nejvíce týká psů, se kterými jejich majitelé chodí na pravidelné vycházky do lese, na louky či psů, kteří tráví většinu času venku. Nemoc se nepřenáší z jednoho zvířete na druhé, přenašečem je jen klíště.

Symptomy

Inkubační doba činí dva až tři týdny. Mezi typické symptomy onemocnění patří zvýšená tělesná teplota, únava, častá apatie, projevuje se i odmítáním stravy a moč zvířete se zbarvuje do červenohnědé barvy. Průběh nemoci je rychlé. Psa trápí anémie a intoxikace, která může vést až ke smrti. Bez včasného zásahu veterináře může být zvíře ohroženo na životě. Pokud si tedy všimnete výše zmíněných symptomů, neodkládejte návštěvu veterináře.

Léčba

Léčba piroplazmózy probíhá za použití speciálních preparátů, které působí proti protozoálním infekcím. Léky zničí původce onemocnění, ale nezbaví ho zcela intoxikace. Hlavní léčba preparáty by tak měla být doplněna o podpůrnou terapii v podobě doplňujících léků, například železa, vitamínu B. O podpůrné léčbě by vás měl více informovat veterinář.

Preventivní opatření

Nejdůležitější je samozřejmě v tomto případě prevence a včasný zásah veterináře. Psi, kteří piroplazmózu prodělají, si navíc proti tomuto onemocnění nevytvářejí imunitní ochranu. Existují vakcíny proti piroplazmóze, ale důležitá je především ochrana psa před klíšťaty. Důležité je použití kvalitních antiparazitárních prostředků, pipet, sprejů, tablet či obojků, a pravidelná kontrola psa, zda již klíště nemá. Zaměřujte se především na oblast kolem tlamy, uší a na třísla.