V minulosti bylo klonování pouze sci-fi, dnes už je běžně praktikováno. Čínské biotechnologické společnosti Sinogene se podařilo naklonovat arktického vlka. Klonování se může podle některých vědců stát nadějí pro ohrožené druhy, kterým hrozí vyhynutí.

Naklonovaný arktický vlk jménem Maya

Naklonovaný arktický vlk je samice a jmenuje se Maya. Maya se narodila v Pekingu 10. června. Jak ji vědci vytvořili? Odebrali DNA ze vzorku kůže arktického vlka, který žije v kontroverzním zábavním parku Harbin Polarland. Genetický materiál byl poté vložen do vaječné buňky bez jader psí samice, která byla „v říji“. Bígl byl poté vybrán jako náhradní matka, aby plodila embryo v jeho lůně až do narození. Tento proces se nazývá jaderný přenos somatických buněk. Pamatujete si, když byla v roce 1996 naklonována ovce Dolly? Od té doby uplynulo mnoho let a vědcům se podařilo naklonovat velké množství savců, od psů až po králíky nebo krysy.

Nejde o jediný klon ohroženého zvířete

Za použití podobné techniky se v minulosti podařilo naklonovat kozorožce pyrenejského. Šlo v té době o jediný exempláři zvířete, který byl poté vzkříšen, co zanikl. Společnost Sinogene svůj úspěch neohlásila ihned, ale čekala 100 dní od narození Mayi, aby ohlásila, že se vše povedlo a vlk je zdravý. Podle informací od Global Times by se velmi brzy měl narodit i druhý arktický vlk.

„Toto není jen úspěch naší výzkumné spolupráce s Harbin Polarland, ale také náš nový pokus a průlom v ochraně a chovu volně žijících a ohrožených zvířat,“ řekl Mi Jidong, generální manažer Sinogene, během tiskové konference. „Od zahájení projektu v roce 2020 až po zdravé narození vlčího mláděte v červnu tohoto roku jsme překonali mnoho potíží. Když se ohlédneme zpět, stojí to za to.“

Kde je domov tohoto zvířete?

Ne každý ví o tom, že tento druh vůbec existuje. Vlk arktický (Canis lupus arctos) je poddruh vlka šedého, který se vyskytuje ve vysokoarktické tundře v severní Kanadě. Má rysy, díky kterým se liší od ostatních vlků. Lze ho rozlišit například podle užší lebky nebo podle světlé srsti, která poskytuje ve sněhu kamufláž.

Klonování je běžná praxe, je to ale etické?

Společnost Sinogene klonuje domácí mazlíčky již dlouhou dobu a lidé si tam mohou nechat naklonovat třeba psa nebo kočku. Základem je pro ně odebraná DNA, na základě které se postarají o naklonování. Pochopitelně je takový proces drahý, ale bohatí lidé si to mohou dovolit. Otázkou je, jestli je něco takového po morální stránce správné.

Obrázky: Sinogene