V předchozím článku jsme si pověděli něco málo o gekonech a gekončících. Dnes nás čeká otázka toho, jak se na příchod gekona do vaší domácnosti připravit. 

Stravování gekonů

Gekonovití se živí živým hmyzem. Důležité je si ujasnit, zda jste gekonům schopni přinášet tento druh krmiva po celý rok. Menší druhy gekonovitých milují cvrčky, sarančata, šváby, mouchy, brouky atd. Větší druhy si dopřejí i holátko myši či hlemýždě. Pravdou je, že během letních měsíců vám stačí vyjít ven a gekonům potravu nachytat. Co však během zimy? Možností je pro vás zverimex.

Terárium

Velikost terária se vždy odvíjí od počtu chovaných jedinců. Dospělý gekon panenský si vystačí s teráriem 25x25x30 cm, dospělý gekončík noční bude vyžadovat terárium větší, o velikosti 40x40x40 cm. Nezapomeňte, že gekoni rádi a dobře šplhají po skle. Nutné je myslet na kvalitní větrání terária a pravidelné vlhčení. Chybět v teráriu nesmí ani rostliny. Ideální je použít kokosový substrát na dno terária či kokosový substrát smíchaný s pískem (poměr 1:1). Nezapomeňte ani na misku s vodou.

Teplo a světlo

V teráriu nesmí chybět ani zdroj tepla, jelikož ještěři milují teplo. Ideální je použít topná kámen, který by měl topit po celý den, nepoužívá se jen v době zimování. Vhodné je terárium umístiti v blízkosti okna, aby měl gekon dostatek slunečního světla. Nemusíte nutně pořizovat externí svítidlo.

Vhodné dekorace

Nezapomeňte ani na dostatek dekorací a úkrytů pro gekony. Gekonovití milují úkryty, kde tráví většinu dne. Cítí se v nich bezpečně a v klidu. Vhodné jsou například kameny, které je nutné zajistit, aby na gekony nespadly, kusy dřeva a rostliny. Vhodné jsou i kokosové skořápky či obrácený květináč s novým otvorem.