Tato akvarijní rybka patří bezesporu k jedněm z nejkrásnějších a nejzajímavějších ryb, chovaných v našich nádržích. Uhrančivá krása jejích dlouhých závojových ploutví a nepřeberná škála barev v kterých byla vyšlechtěna okouzlila nejednoho akvaristu a pro mnohé byla první rybkou kterou si pořídili. I její nepříliš vysoké nároky na chov z ní dělají superstar mezi rybami.

Bohužel díky svým malým nárokům, bývá často chována v naprosto nevyhovujících podmínkách. Často se stává jen dekorací v kulatém akváriu, číši nebo nějaké nádrži o obsahu, s bídou, dva litry. Její schopnost přežít prakticky na lžičce vody, se jí stala prokletím. Proto si povězme o této rybě pár informací abychom jí mohli dopřát to nejlepší.

Původní forma nemá tak výrazné zbarvení, ani tak úžasné dlouhé ploutve, jako ta kterou vídáme v obchodě. Domovinou této rybky je Asie, nejčastěji se s ní můžeme setkat v Thajsku, Vietnamu ale třeba i na Jávě a Borneu. A právě Thajsko patří k největším vývozcům bojovnic a většina importů v Čechách pochází právě odtud. Thajské pěstírny jsou známé tím, že jejich chov bojovnic probíhá v lahvích od whisky, takže už od mládí rybka prostoru moc neužije. Ryby které v zooobchodech vídáte v malých nádržkách opatřených buď zrcátkem nebo uspořádané tak, aby na sebe samečci dobře viděli, jsou sice ideální pro prodej, ne však pro zbytek života této ryby. A proč jsou v nádržích průhledy nebo zrcátka? Zde nám napoví už název této rybky. Samečci bojovnic mezi sebou bojují na život a na smrt. V přírodě k usmrcení protivníka prakticky nedochází, ale ve stísněném prostoru nádrží, byli (a bohužel stále i jsou) samečci používání k zápasům. Samečci si nejprve hrozí – to znamená že se představí v celé své velikosti – roztáhnou ploutve, skřele a ukáží svému protivníkovi, že udělá nejlépe když včas zmizí. A právě tato póza, kdy si ryby imponují a zastrašují se, většinou kupujícího upoutá, protože rybka se skutečně předvádí ve své plné kráse. Nicméně bojovnice nejsou nijak útočné vůči jiným druhům ryb, proto je možné je chovat ve společenské nádrži. Ovšem jejich spolubydlící musíme pečlivě vybírat, jinak se stávají oběťmi ony. Skaláry, parmičky a další druhy nekompromisně trhají jejich úchvatné ploutve. Dobře se snese s tetrovitými rybami, živorodkami (jejich potomstvo a menší druhy rybek považuje za zpříjemnění jídelníčku), dánii, krunýřovci, čichavci nebo mírnými druhy jiných ryb. V prodejně vám jistě poradí s jakými druhy ji můžete zkombinovat. Co se týče snášenlivosti bojovnic mezi sebou, samce nemůžeme nikdy chovat pohromadě. V malém prostoru bez úkrytů nelze chovat ani samce společně se samičkami, buď uštve on je, nebo potrhají ony jeho. V nádrži, která odpovídá biotopu ve kterém tyto ryby žijí, můžeme chovat samce s jednou i více samičkami.

Bojovnice jsou rybky, které v přírodě žijí hlavně v rýžových polích, proto by jste jejich akvárium měli uzpůsobit tak, aby se zde cítily jako doma. To znamená, že nádrž by měla obsahovat spoustu úkrytů, být hojně osázená rostlinami a proud vody by měl být co nejmírnější. Opravdu se snažte aby nádrž neměla méně než deset litrů, to je skutečně minimum. Veškerá bettária (latinský název bojovnice pestré je betta splendens, odtud název nádrže) a kulatá akvária sice vypadají zajímavě a dekorativně, ale vám by mělo jít o blaho vašeho chovance, který se dožívá 2 až tří let a zpravidla se k vám dostane až coby dospělec, který za svůj život prostoru moc neužil. Filtrace je nezbytná, pořídit filtr je užitečné nejen pro vás (usnadní vám spoustu práce), ale i pro rybu. Žijí zde nitrifikační bakterie, které napomáhají udržení rovnováhy mezi zplodinami vznikajícími ze zbytků krmiva, odumřelých rostlin, rybích exkrementů nebo uhynulých kusů. V případě, že filtr nemáte, rychle se „zkazí“ voda a může dojít k úhynu obyvatel akvária. Proto, pokud už chováte bojovnici v nějakém tom spíše dekoračním zařízení, raději použijte umělé rostliny než živé, krmte tak aby nezůstávaly žádné zbytky a pravidelně vodu měňte za novou, předem odstátou. Vzduchování vám obstará samotné proudění vody z filtru. Bojovnice díky labyrintu ( ústrojí nad žaberní dutinou) dokáží dýchat i vzdušný kyslík, takže se bez vzduchování obejdou. Teplota vody by se měla pohybovat mezi 25-27 stupni, v době tření se zvyšuje až na 30. Takže topení s termostatem určitě není zbytečnou investicí. Akvárium s bojovnicí byste měli mít chráněné buď osvětlovacím krytem nebo krycím sklem, jednak aby ryba nevyskočila, jednak aby teplota v akváriu nebyla výrazněji ovlivňována teplotou okolí. Bojovnice nevyžaduje nijak výrazné osvětlení, vystačí si v polostínu který jí v přírodě poskytují rostliny.

Bojovnice pestrá není jediným druhem bojovnic, ale tím nejpopulárnějším. Tedy hlavně samečci, samičky nejsou tak výrazně vybarvené a mají podstatně kratší, méně ozdobné ploutve. Z dalších bojovnic rozeznáváme např. bojovnici nebojovnou, bojovnici zavalitou, bojovnici tlamovcovou, bojovnici jáwskou, bojovnici prostou, bojovnici bázlivou, bojovnici Brownových a jiné. Jak jsem se zmínila v úvodu, existuje vícero zbarvení, ale rozlišujeme druhy bojovnic i podle ploutví. Hodně oblíbenou se stala Crowntail (koruna) kde jsou konce roztřepené do paprsků, přesahujících přes okraje ploutví. Dalším oblíbencem je Halfmoon(půlměsíc) kde je ocasní ploutev ve tvaru půlkruhu. Samozřejmě nejhojnější je Veiltail (závojová) která se rozšířila jako první. Méně oblíbené jsou Shorttail (krátký) které připomínají spíš lépe vybarvené samičky. Druhů je mnohem více a navíc se některé i kombinují, takže vás touto problematikou více zatěžovat nehodlám.

Krmení bojovnic není obtížné. Jsou to všežravci a navíc spousta výrobců nabízí speciální krmiva určená přímo pro ně. V přírodě je hlavní složkou stravy živé krmení, od toho bych ale kvůli možnosti nákaz různými chorobami nebo parazity upustila. Raději kupte potravu mraženou, nebo suchou, od sušených nitěnek, dafnií, vloček až po granulky. Samozřejmě pestrá strava je stejně jako u lidí i u bojovnic tím nejlepším řešením. Krmte 2x až 3x denně, tak aby rybky potravu spotřebovaly pokud možno beze zbytků.

Pokud chováte jen samečka, doporučuji čas od času nechat ho procvičit ploutve před zrcátkem. Trvale jej ale neponechávejte, mohlo by dojít k vyčerpání i potlučení samečka při útocích na imaginárního protivníka. Pokud žije sameček v nádrži se samičkami, čas od času se jim předvede sám, takže pak předkládání zrcátka není nutné. Nevyděste se pokud uvidíte rybku ležet u dna, nebo opřenou o filtr či rostlinku, bojovnice tak často odpočívají a nevypovídá to nic o jejich zdravotním stavu. Také dejte pozor, aby byl nad hladinou prostor, kam se ryba může vyplavat nadechnout, jinak se může udusit, obzvlášť pokud je voda víc znečištěná a obsahuje málo kyslíku. Všem chovatelům přeji spoustu radosti s touto úžasnou a zajímavou rybkou.

Sdílejte
Předchozí článekLachtan hřivnatý
Další článekSlimáci a lidé