Po celém světě se snižuje populace včel. Jedno britské město se rozhodlo tento problém řešit a požaduje, aby všechny nové budovy obsahovaly speciální cihly pro ptáky a včely. Nové zákony o plánování v Brightonu a Hove nyní vyžadují, aby vývojáři instalovali cihly pro včely a rorýse do všech nových budov vyšších než pět metrů. 250 z 270 druhů včel v Británii jsou samotáři. Duté cihly s otvory umožní snadno najít místo pro hnízdění.

Duté cihly jsou ideální domov pro včely, ale i ptáky

Bylo zjištěno, že včely rády hnízdí ve starých a rozpadajících se budovách. To byla inspirace pro vznik včelích cihel. Kromě včelích cihel vznikly také cihly pro rorýse.

„Včelí cihly jsou jen jedním z mnoha opatření, která by skutečně měla být zavedena, aby se vyřešily obavy z biologické rozmanitosti, které vyvstaly během let zanedbávání přírodního prostředí,“ řekl Robert Nemeth, městský radní za iniciativou, která byla poprvé představena v roce 2019. .

Pomoc pro rorýse a další ptáky

Rychlé cihly neposkytují domovy jen rorýsům – tyto nové možnosti bydlení mohou využít i jiné druhy ptáků a dokonce i netopýři. Počty rorýsů se za 23 let mezi lety 1995 a 2018 propadly o 58 %.

V Británii ubývá i mnoho dalších živočišných druhů, jako jsou například ježci. Pro podporu ohrožených druhů je potřeba, aby lidé na zahradách nechali růst původní výsadbu, stromy, křoví a živé ploty. Pro podporu opylujícího hmyzu je vhodné na zahrady nainstalovat i hmyzí hotely. Není složité pomoci zahradním ptákům, ježkům, ropuchám a dalším živočichům, kteří jsou ohroženi.

Včelí cihly (bee bricks) a cihly pro ptáky vyrábí ekologicky zaměřená firma Green&Blue. Nabízí široké portfolio cihel v mnoha provedeních. Jejich ceny jsou nízké a pro majitele domů jdou o minimální investice.

Používání těchto speciálních cihel by se mohlo stát inspirací i pro ostatní města. Je potřeba usilovat o to, aby nové stavby udržovaným způsobem podporovaly opylující hmyz i ohrožené druhy ptáků.