V předchozím článku jsme si posvítili na šantu kočičí, kterou kočky milují. Dnes se zaměříme na kozlík lékařský, který v kočkách a kocourech vyvolává podobné účinky jako šanta.
Kozlík, baldrán, kočičí kořen,…
Na kozlík lékařský můžete narazit pod mnoha různými názvy. I kozlík lékařský je pro kočky zajímavou bylinou. Aktivní látkou v kozlíku, který kočky láká, je enzym aktinidin. Na člověka má kozlík lékařský uklidňující účinky a pomáhá například při nespavosti či stresu. Podobně jako u šanty kočičí, ne každá kočka se nechá kozlíkem zlákat.
Léčivý kořen
Z kozlíku lékařského se užívá kořen, který má pozitivní vliv na lidské zdraví. Pro své kočky můžete kozlík lékařský pěstovat na zahrádce, ale svými účinky potěší i vás. Kozlík má výraznější vůni, na rozdíl od šanty, která připomíná vůní mátu či meduňku. Sušený kozlík lékařský se používá do kočičích hraček, ale i vy sami si ho můžete nasušit. Stačí vyrazit na sběr v období od léta do podzimu. Na kozlík narazíte většinou na místech, kde je půda stále vlhká, například u potoků a řek.
Co je to aktinídie?
Zmíníme se ještě o jedné rostlině, která láká kočky. Aktinídie stříbrná a kiwi sibiřské, kterou jsou blízkými příbuznými, obsahují látky, které lákají naše chlupaté mazlíčky. Jsou to popínavky, které si můžete pěstovat na zahradě i v našich podmínkách. Obsahují aktinidin a dihydroaktinidiolid, dvě látky, které mají účinky na kočky. Tyto rostliny kočky potěší a ty po nich budou celé divé. Přitahuje je totiž vůně rostliny. Pozor však při sázení této rostliny, aby vám kočky mladé sazenice nezničily. Dokáží je totiž vyhrabat a velmi snadno zničit. Natrhejte pár větviček aktinídie, rozdrťte a dopřejte vaší kočce požitek, po kterém bude radostně vrnět.