Vlny veder jsou v kombinaci se suchem velmi nebezpečné nejen pro lidi, ale také pro zvířata. Mnoho zvířat přišlo o zdroj vody a hrozí jim smrt žízní. Pokud vyschnou zdroje vody, je důležité poskytovat vodu i divokým zvířatům. Patrick Kilonzo Mwalua to velmi dobře ví. Jedná se o hrdinu, který každý den cestuje i mnoho hodin, aby poskytl vodu divokým zvířatům v suchých oblastech národního parku Tsavo West v Keni.

Pomáhá zvířatům, která nemají co pít

Tento muž pěstuje ve své vesnici hrách a každý den sleduje, jak katastrofální důsledky má oteplování na keňskou půdu. Každý den cestuje se svým náklaďákem, aby naplnil vyschlá napajedla vodou. Jeho náklaďák pojme 3000 galonů pitné vody. Jakmile přijede k napajedlu, okamžitě ho přijdou pozdravit sloni, buvoli, antilopy, zebry a další zvířata.

Úsilí tohoto muže může podpořit každý a přispět mu peníze na to, aby mohl i nadále zvířata zásobovat vodou. Několik Američanek mu založilo stránku gofundme.com/f/tsavoelephantguardian, kde ho lze finančně podpořit.

„Ve skutečnosti nám neprší tak, jak jsme zvyklí,“ říká. „Tak jsem začal dávat zvířatům vodu, protože jsem si říkal: ‚Pokud to neudělám, zemřou.“

„Není tu úplně žádná voda, takže zvířata jsou závislá na lidech,“ říká Mwalua The Dodo. „Pokud jim nepomůžeme, zemřou.“

„Včera v noci jsem našel 500 buvolů čekajících u napajedla,“ říká. „Když jsem dorazil, cítili vodu… Začali pít vodu, když jsem tam stál. Jsou tak nadšení.“

Inspirace pro ostatní

Je důležité myslet na divoká zvířata, která trpí žízní. Za nedostatek vody mohou především lidé, protože odlesňují krajinu, ničí ovzduší a svou činností ovlivňují jak lokální, tak i celosvětové klima. Je důležité se starat o to, aby měla divoká zvířata neustále k dispozici zdroj vody. Pokud ho nemají, je důležité jim ho poskytnout. Pomoci může každý, stačí divokým zvířatům poskytnout vodu, aby se zvířata mohla napít. Vytvořením zdroje vody můžete v horkých dnech zachránit desítky i stovky zvířat.

Obrázky: Patrick Kilonzo Mwalua/facebook.com/patrick.mwalua