Zvířata jsou tvorové, kteří mohou člověku mnohé dát do života. Stačí si pouze vybrat mezi nimi ty správné vzory. A vybírat opravdu pečlivě, protože – a to si nezastírejme – ne všechna zvířata bychom měli nechat ovládnout naši duši.

Od některých zvířat jsem se učil i já a nestydím se ani trochu to tu přiznat.

Protože třeba takoví králíci. Roztomilí tvorové k popukání, kteří mne naučili nelenit, být přičinlivým a konat dobro i s rizikem, že se to zvrtne. Naučili mne, že bez práce nejsou koláče a že přátelství bývá nade vše. A samozřejmě i mnohé další, což tu ale uvádět nebudu, protože by se nedostalo na zvířata další, jež rovněž zaslouží aspoň kratičkou zmínku.

Nebo jeden pes. Naučil mne, že práce šlechtí a že je žádoucí navštěvovat školu a zároveň mne dokázal přesvědčit nenásilnou a veselou formou třeba i o tom, že alkohol škodí a že konzumací piva jedinec zakrní.

Nebo takový jeden brouk. Vychloubačný a neschopný zároveň, jenž mi dal poznat, jak nehezkou kombinací může být zmíněná dvojice vlastností. Naučil mne, že vytahovat se se nevyplácí a pravda vyplave nakonec vždy na povrch jako olej na vodu.

Nebo mravenec, jenž mi ukázal naopak, že konat dobro je počinem z těch správných a že v jednotě je síla.
A co teprve zajíc! Ten, jenž vždy díky důvtipu vyzrál na svého tupého rivala, jenž mi byl kladným vzorem už odmalička.
Zatímco vlci? Ti mne naučili, ač jsa hrdiny negativními, aspoň tomu, že zlu se nesmí ustupovat, že každé zlo je porazitelné, že je možno a třeba bojovat proti rozmanitým formám bezpráví.
A takových zvířecích vzorů v mém životě bylo… Jistě byste je nejednou dokázali vyjmenovat i sami, jistě byste nějaké z této rodiny vzorů pro lidstvo dokázali ještě přihodit.

Tato zvířata se mi stala daleko větším vzorem než třeba „Sovětský svaz – náš vzor“, daleko více mi ulpěla v srdci i duši. Kdo že vlastně?
Bob a Bobek, Maxipes Fík, Brouk Pytlík, Ferda Mravenec, zajíček z Jen počkej, zajíci, vlk věnující se stalkingu tohoto  zajíce či jeho kolega pronásledující babičku a Červenou Karkulku.

Jim všem budiž vyjádřen můj dík. A nejen jim.