O povolání veterináře sní mnoho dětí, kdo by se nechtěl v pracovní době mazlit s roztomilými zvířátky? Ne vždy je ale situace takto růžová. Jedním z těch smutnějších oborů je třeba veterinární onkologie.

Veterinární onkologie se zabývá speciálně diagnostikou a léčbou nádorových onemocnění u zvířat. U malých zvířátek jsou bohužel poměrně častá, dobrou zprávou však je, že v mnohých případech léčitelná. I po diagnostice nádoru může zvíře prožit plnohodnotný a důstojný život, stačí s ním přijít na správné místo.

V případě nádoru je zapotřebí specializovaná veterinární klinika

Chodíte-li k veterináři, který ve své ordinaci působí samostatně, nemůžete očekávat, že bude odborníkem na všechno. V případě specifických problémů vás může odeslat na specializované pracoviště, případně si takové sami vyhledáte a vydáte se tam. V případě onkologického problému je určitě žádoucí si najít, která veterinární klinika se na tuto problematiku specializuje.

Je jich celá řada, v Praze je to například veterinární klinika Animal Clinic, která disponuje nejmodernějším vybavením. U každého pacienta provádí důkladný onkologický screening, díky němuž je možné jasně definovat rozsah onemocnění a detekovat metastázy. Zároveň se vyšetří dutina břišní, plíce, provedou se krevní testy a cytologické vyšetření aspirátu z tumoru. Nic se neponechává náhodě.

Onkologická léčba se příliš neliší od té humánní

Co se děje dál? Biopsie, aby mohl veterinář dobře porozumět názoru. Histopatologii posuzuje zahraniční laboratoř, v Animal Clinic si ale navíc dělají ještě zpřesnění zhoubnosti nádoru, aby dokázali předpovědět jeho chování.

I u zvířátek se někdy bohužel stane, že jde pouze prodloužit dobu života pacienta, nikoliv ho úplně vyléčit. Má-li léčba smysl, využívá se onkologická chirurgie a samozřejmě chemoterapie, radioterapie pak na zahraničních pracovištích. Možná je i léčba molekulárně cílenými látkami. Postup se volí vždy podle individuálního případu.

Onkologická léčba zvířat určitě není lehká. Z pozice páníčka je ale vždycky dobré vědět, že jste vybrali kvalitní veterinární kliniku a opravdu jste nemohli udělat více.