Alpaka je savec a sudokopytník žijící na náhorních plošinách And od Ekvádoru až po severozápad Argentiny, zejména v Bolívii, celkově v počtu asi tří a půl milionu exemplářů. Dorůstá hmotnosti až pětašedesáti kilogramů a devadesáticentimetrové výšky.

Má dlouhé a štíhlé nohy, při chůzi se kvůli zvedání obou nohou na jedné straně těla současně kymácí. Nenašlapuje přitom na kopyta, ale na spodní stranu dvou prstů každé končetiny, kde se nacházejí pružné mozoly. Na rozdíl od velblouda nemá na zádech hrb a není tak robustní. Tělo je pokryto zpravidla tmavohnědou, žlutohnědou nebo bílou srstí, existují ale i varianty skvrnité.

Živí se hlavně travinami, bylinami, výhonky dřevin, sukulenty, mechy a lišejníky, je přežvýkavcem s pouze třídílným žaludkem.

Žije ve stádech tvořených vedoucím samcem a čtyřmi až deseti samicemi s mláďaty, mladí samci se sdružují do mládeneckých skupin a v zimním období jsou pak vytvářena i stáda stohlavá.

Po asi roční březosti se rodí většinou jen jedno mládě již záhy po narození schopné běhat, jež se již po dvou týdnech života počíná samo pást; přesto však je takové mládě kojeno asi čtyři měsíce.

Dožívá se až dvaceti let.