Z minulého dílu už víte, že naše domácnosti se jedovatými pokojovkami jen hemží. A to bohužel ještě není všechno. Do dnešní pokračování jsem si nechala pravděpodobně nejnebezpečnější čeleď – pryšcovité.

Navíc se dozvíte něco o dalších zákeřnostech výskytu nejrůznějších rostlin v bytech a podíváme se také na to, co dělat, když už k náhodné otravě rostlinami dojde.

Pryšce nebrat! A pozor na synadenium!

Čeleď pryšcovitých asi nemusím blíže představovat. Mezi její nejznámější zástupce patří tolik oblíbená vánoční hvězda a kroton. Při kontaktu s jedovatým latexem dochází k zarudnutí a otokům sliznic. Při kontaktu s očima zase k zánětům spojivek, a konečně při požití způsobuje záněty žaludku a střev.

Mezi pryšcovité patří i neznámá rostlina zvaná synadenium. I když, jak se to vezme. V domácnostech je tato zákeřná pokojovka rozšířená poměrně hodně. Málokdo všem zná její skutečný název. Říká se jí také gumovník nebo domácí mor a je opěvována jako rychlerostoucí a prakticky nezničitelná. Ovšem nebezpečná je úplně stejně jako diefenbachie, o které jsem psala výše. Přidávám sem raději i její obrázek.

Nejen pokojové rostliny

I když se vám podaří všechny nebezpečné rostliny uklidit na nepřístupné místo (v případě psů) nebo je dokonce úplně zlikvidovat (v případě koček, které všude vlezou), nemáte ještě vyhráno. Nebezpečí mohou představovat i náhodně donesené kytice nevhodných květin, například konvalinek, narcisů či lilií. Nebezpečná je v takovém případě i voda z vázy.

Pokojové rostliny byste vždy měli pěstovat v květináči vloženém do květníku, zvířata se totiž mohou snadno napít i z misky s vodou a jedovaté látky tak vstřebat i tímto způsobem. Riziková jsou i běžně používaná hnojiva, která zvířatům rovněž škodí.

Jak vyvolat zvracení u psů?

Někdy se bohužel stane, že i přes zvýšenou péči psi něco špatného sežerou. Nejčastěji se to stává štěňatům. Kočky bývají v tomto směru opatrnější a špatnou potravu obvykle vyzvrací, ale pokud k tomu nedojde, lze použít stejné techniky jako u psů. Nejspolehlivějším prostředkem je 1,5 litru vody smíchaný s 10-20 dkg kuchyňské soli. Dostat tento koktejl do chlupatého miláčka je sice pracné, ale účinkuje téměř okamžitě. Poté je nutné podávat větší množství vody a pamatovat na to, že pejsek bude chodit častěji na malou stranu.

Podobné účinky má i hořčice smíchaná s vodou, které zvířatům nijak neškodí. Na internetu koluje i velmi oblíbený návod s 3% peroxidem vodíku. Když jsem se na totéž ptala svého veterináře, vyzval mě, ať to nejdřív vyzkouším na sobě. Dodnes jsem k tomu nenašla odvahu, takže nedoporučuji.

Příznaky otravy u psů a koček

Někdy může dojít k pozření jedovatých rostlin nepozorovaně. Příznaky se projeví v rozmezí od 20 minut do 4 hodin po otravě. Patří k nim zvýšené slinění, zrychlené dýchání, pěna u úst, malátnost, motání se apod. Některé jedy jsou bohužel zcela bez příznaků a zvíře jednoduše zničehonic uhyne.

Jakmile se příznaky projeví, je nutné ihned zavolat veterináře, který vám poradí, co dál. V některých případech doporučí nejprve vyvolat zvracení a pak teprve vyrazit na pohotovost, jindy doporučí postup přesně opačný. Každopádně se nikdy se zvířátkem nevydávejme k veterináři bez předchozího telefonického ohlášení. Předejdete tak nepříjemné situaci, kdy doktoři nebudou na váš příchod připraveni a cenné minuty mezitím ubíhají.

Sdílejte
Předchozí článekMoudro tasemnice
Další článekZvířecí vzory