Za dominantního koně je nejčastěji považován kůň nezvladatelný, jehož neposlušnost a tvrdohlavost bývá považována za jasné důkazy jeho snah o dosažení dominance nad jezdcem.

V takových případech nebývá na vině kůň a jeho „dominantní povaha“, ale příčiny můžete nalézt jinde.

Dominantní kůň

S označením některého koně za dominantního se koňáci setkávají celkem často. „Ten je dominantní, neposlouchá a je tvrdohlavý.“ Dominance však není povahovou vlastností, ale vztahem. Takový vztah se zpravidla určuje v rámci hierarchie stáda. Některý kůň má přednostní přístup k potravě, vodě, … Kůň a jeho dominance je velmi specifická a individuální, pokud je kůň dominantním v jednom stádě, v druhém tomu tak být nemusí.

Chovné predispozice

Existují koně, kteří jsou k dominanci predisponováni více než jiní. Záleží na jejich sebevědomí a fyzické kondici, také na věku. Dominantní kůň se však automaticky nerovná kůň agresivní a útočný. Neovladatelnost koně nemusí být projevem jeho dominance, jelikož s námi kůň nepotřebuje soupeřit a svou dominanci ukazovat. Kůň se prostě chová instinktivně a snaží se vyhnout bolesti či stresové situaci. Příčinou bývá i nesprávný výcvik založený na principu odměn.

Jak koně naučit respektovat vaše požadavky?

Vyhněte se trestům a snaze ukázat koni, kdo je pánem. S koněm nevedete žádný boj o pozici, ale snažíte se změnit jeho chování. Vaším cílem je koně naučit jednu zásadu, co je výhodné pro vás, bude výhodné i pro něho. Samozřejmě nejde o nic snadného a požaduje to zkušenosti dlouholetého jezdce, ale vychovat neposlušného koně je určitou výzvou, která pokud se ji podaří vyplnit, činí chovateli mnohem větší radost.

Tip: správa stránek pomůže usnadnit starosti s vašimi projekty