Slyšeli jste již někdy o pojmu vivárium? Je to název, pojmenování pro zařízení, která jsou přizpůsobená k chování různých živočichů a k pěstování rostlin. Ano, opravdu existuje nadřazený termín k pojmu jako je terárium, akvárium, paludárium, akvaterárium či insektárium. 

Velmi známé

Akvárium

Tento druh nádrže je určen k chovu sladkovodních nebo mořských ryb či jiných vodních živočichů a rostlin. Akvárium může být plastové či skleněné a pohybuje se od malých velikostí až po nádrže velké několik milion litrů.

Terárium

Druhým nejznámějším viváriem je terárium, které slouží k chovu obojživelníků a plazů. Svým vybavením a prostředím by mělo připomínat přirozené prostředí živočichů, kteří v něm žijí. Terária mohou být pralesní, pouštní, tropická, standartní, apod.

Méně známé

Akvaterárium

Akvaterárium je spojením akvária a terária. Může jít o skleněnou či plastovou nádrž, která je rozdělena na část vodní a suchozemskou. Skvěle se hodí pro vodní želvy. Ty potřebují vodu, ale také souš, kde odpočívají a kladou vajíčka

Rostlinárium

Již podle názvu tušíte, že jde o terárium určené rostlinám. Většinou se jedná o skleněnou nádobu, ve které se pěstují pouze rostliny, nechovají se v něm žádní živočichové.

Paludárium

Mixem mezi rostlináriem a teráriem, který je určen i pro chování živočichů, to je paludárium. Paludárium většinou simuluje prostředí tropických pralesů. Vhodné jsou pro chov tropických žab a jiných obojživelníků.

Insektárium

Pro strašilky, švábi, cvrčky, kobylka a pavouky se používá druh vivária tzv. isektárium. To někdy slouží k pěstování živé stravy pro jiné zvíře, které doma chováte

Formikárium

Speciální druh insektária, které je určeno k chovu mravenců. Zakoupit můžete již zcela připravené formikárium, které je naplněné speciálním gelem, v nichž si mravenci sami vytvoří chodby či je předpřipravená jen z části a chodbičky už vytváří budoucí majitel.