Činčila je rodem hlodavců, které pochází z čeledi činčilovití. Na první pohled vás okouzlí svým pohledem a hebkým kožíškem. Pozor však na to, že činčila není mazlíčkem pro každého, jelikož je poměrně plachá.

Základní informace

Činčila je svou velikosti dosahuje kolem 30 centimetrů, přičemž samotný ocas může měřit až 20 cm. Co se týká váhy, činčily zpravidla váží do 1 kg. Barva srsti se pohybuje od světle až po tmavě šedou. Činčila se dožívá poměrně požehnaného věku, a to 10 až 15 let. Některé činčily se však dožívají až 20 let.

Zajímavost

Činčila je svým původem z jihoamerických And. Původní teritorium činčil se týkalo Argentiny, Bolívie i Peru. Z těchto končin se postupně dostali i k nám a staly se z nich oblíbení domácí mazlíčci. Březost činčil trvá 111 až 113 dní a mláďata hned po narození vidí a jsou osrstěná.

Na mazlení?

Činčila není příliš dobrou volbou, hledáte-li domácího mazlíčka na mazlení. Činčila totiž chvíli neposedí a je poměrně plachá. Opravdu nebude jen tak nehnutě sedět a užívat si vaše hlazení. Činčila si spíš užije radostné skotačení po nábytku, přičemž se vám spíš bude schovávat. Ochočit tak činčilu není tak jednoduché, ale tyto rysy se vždy odvíjí od povahy daného jedince. Činčila tak není příliš ideální volbou k dětem, především těm nejmenším. Není vhodná ani do domácností, kde je již kočka či pes, které by činčilu zbytečně stresovali.

Pro činčily budete potřebovat koupací písek, ten naleznete na http://www.domacizviratko.cz/

Chovatelské tipy

Činčilu neumisťujte ani do klece s králíkem či morčetem. Chovat můžete i více kusů činčil, avšak stejného pohlaví, jinak by se mohly pustit do boje o teritorium. Nutné je také vědět, že jsou činčily přes noc aktivní a pravděpodobně budou dělat rámus. Činčila je aktivní zvíře, které potřebuje běhat, skákat a dovádět. Ideální je pro ni velká klec s větvičkami a nejrůznějšími stupínky. Pouštět ji však můžete i po bytě, aby se řádně proběhla. Pozor však na kabely a jedovaté rostliny!