Chtěli byste doma chovat kudlanky, ale nevíte jak na to? V dnešním článku si na chov kudlanek posvítíme. Kudlanky nepotřebují příliš prostoru, protože si nepotrpí na pohyb, ale jejich život a ony samotné jsou opravdu zajímavé.

Kudlanky

Kudlanky jsou svým vzhledem i chováním opravdu zajímavé. Pohybu příliš neholdují, na zavěšené větvi dokáží stát bez jediného pohybu i několik hodin. Číhají na kořist, na kterou jsou schopni v mžiku zaútočit. A čím se kudlanky proslavily? Během kopulace totiž svému protějšku ukousnou hlavu a následně si dopřejí i zbytek těla.

Chov kudlanek

Pokud si kudlanku představujete jako malého tvora, můžete být překvapeni. Kudlanka může měřit 1 centimetr, ale také 20 cm. Nejběžnější chovanou kudlankou je kudlanka karolínská, africká kudlanka dravá, kudlanka přilbová či různobarevná.

Domácí insektárium

Kudlanky jsou na chov poměrně nenáročné. Pro malé druhy je vhodná i větší zavařovací láhev. Pořídíte-li kudlance i prosklené insektárium, dopřejete ji více prostoru na život a sami se můžete kochat pohledem na ni. Mělo by být však dostatečně vysoké. A jaké jsou proporce pro správné ubytování kudlanky? Nádoba, ve které bude kudlanka bydlet by měla být minimálně třikrát větší než výška kudlanky. Seshora by měla být zabezpečena materiálem, který dobře propouští vzduch. V insektáriu nesmí chybě větvičky, které budou různě rozmístěny, aby po nich mohla lézt vertikálně i našikmo. Neměli byste zapomínat na pravidelné rosení terária. Kudlanka z nádoby pít neumí. Teplota by měla být kolem 25 stupňů Celsia a dostatek světla.

Krmíme kudlanku

Kudlanky by se měly chovat jednotlivě, protože se nebojí sníst vše, co se v insektáriu hýbe. Potravou pro kudlanky jsou různé typy hmyzu a larev. Velikost hmyzu by neměla přesahovat šestinu délky kudlanky. Záleží tedy na vzrůstu kudlanky, podle toho krmte mšicemi, drobnými cvrčky či octomilkami. Dospělé velké kudlanky se mohou živit i větším hmyzem. Nepřekrmujte však kudlanku, v přirozeném prostředí její přísun potravy také není nepřetržitý.