S polární liškou se můžete setkat v některé české Zoo, a to například v Brně. Polární liška je překrásné stvoření s hustým kožichem, právě proto bývá často chována na specializovaných farmách. O této skutečnosti spousta lidí neví, nebo si ji nechce připouštět. Je to však krutá realita, kterou podporují všichni, kdo tyto kožešiny kupují. 

Psovitá šelma

Liška polární je psovitou šelmou, která je v přírodě označena stupněm jako málo dotčený druh. Na lišku polární můžete narazit v severních částech evropského, asijského a amerického kontinentu. Na jiná místa však byla uměle „vysazena“ z důvodu obchodu s její kožešinou. Přirozeným prostředím je pro ni tunda, lesotundra a mořská pobřeží.

Jak liška polární vypadá?

Její tělo je dlouhé přibližně 50-65 cm. Má však dlouhý ocas, který ji na délce přidá až 40 cm. Její hmotnost je 4-8 kg. Lišku polární poznáte podle její nádherné srsti, která je přes zimu hustá, dlouhá a bíle zbarvená, může mít i šedobílou barvu, jelikož slouží jako ochranné zbarvení. Během léta liška svou srst mění na kratší, v šedé až černé barvě.

Život na polárním kruhu

Liška dokáže žít samotářsky, ale vyhovuje ji i život v párech. Během letního období si vytváří a chrání své teritorium, během zimy je na ledových polích, někdy dokonce na zamrzlém moři. V tomto období stále migrují za potravou. Odpočívají přes noc, kdy se zahrabávají do sněhu, přespí a ráno pokračují dál. V letním období se lišky vrací ke svým tradičním norám, které jsou obrovské. Běžně mívají 4-13 vchodů a rozkládají se až na ploše 30 metrů čtverečních. Mohou být obývány dalšími liščími rodinami. Liška polární se živí lumíky a dalšími druhy drobných hlodavců, ptáků, přiživuje se i na zbytcích kořisti ledních medvědů. Během zimy se živí i rybami vyvrhnutými z moře. Co se týká rozmnožování, polární liška je březí 49-55 dní a mívá 3-7 mláďat.