Chameleon je název označující skupinu ještěrů z čeledi chameleonovitých. Jde o čtyři rody, kteří se nazývají jako chameleoni. Tyto ještěři jsou proslaveni tím, že umí měnit svou barvu. Proč to však dělají? Je to opravdu tím, že se přizpůsobují prostředí?
Domov chameleonů
Na naší planetě byste našli přibližně 150 druhů chameleonů. Jejich domovem je Afrika, objevují se však i v jižní Evropě a na Blízkém východě. Nejčastěji se však chameleoni vyskytují na Madagaskaru, Srí Lance a v Indii.
Tajemství chameleonů
Pravdou je, že chameleoni nemění svou barvu v závislosti na prostředí, ale podle svých emocí. Zbarvení chameleonova těla napovídá, jak se cítí a jakou má náladu. Má však také komunikační charakter. Barvy slouží ke komunikaci mezi chameleony a jako prostředek při namlouvání. Změna barvy probíhá během tří sekund. To, jak se chameleon zbarví, je ovlivněno mnoha faktory, stavem chameleona, teplotou, intenzitou osvětlení, náladou, ročním obdobím, apod. Každý chameleon má svou omezenou paletu barev a do některých barev se prostě zbarvit nemůže. Většinou je základní barva zelená, hnědá a černá.
Jak probíhá zbarvení?
Velmi zajímavé je, jak zbarvování pokožky probíhá. Barevné změny probíhají za pomoci chromatocytů, které jsou umístěny v podkožní tkáni ve třech vrstvách. Následně je každá vrstva tvořena jinými barvami, například první tvoří žluté a červené buňky, druhá je tvořena modrými a bílými a třetí černými. Ke změně barvy dochází tak, že se buď výběžky buněk rozšiřují či oddalují od pokožky. Při spánku se chameleon zbarvuje do nejsvětlejších odstínů zelené barvy. Když se vyhřívá na slunci jeho barva bývá hnědá, aby lépe přijímala teplo. Když se chameleoni namlouvají, sameček se zbarvuje do svých nejkrásnějších barev, aby samičku okouzlil. Zajímavé také je, že se dívají každým okem zvlášť. Jazyk, který používají k lovu, je po vymrštění stejně dlouhý jako jejich tělo.