Na naší planetě existují zvířátka, která jsou opravdu malého vzrůstu. Je to až neskutečné, jak malí tito živočichové jsou. Podívejte se dnes na ně spolu s námi a obdivujte rozmanitost přírody. 

Nejmenší pejsek

Na první příčce nejmenšího psího plemene se stále drží čivava. Dříve byla držitelkou tohoto ocenění slovenská fenka čivavy. Nyní je to však sameček Ducky pocházející z USA, který měří na výšku pouhých 12, 4 cm. Tohoto psíka můžete nosit nejen ve své kabelce, ale i ve své kapce. Nejmenším psem v lidských dějinách je však yorkshirský pes s výškou pouze 9,5 cm.

Malé kravičky?

Ano, na světě existuje jedno kravské plemeno, které se chová kvůli svému malému vzhledu. Je to velmi vzácný poddruh indického tura zebu a nese jméno vechur. Plně dospělý vechur může měřit i jen 81 cm. I kráva může být nakonec velmi malým tvorem.

Nejmenší chameleon

Jaký je nejmenší druh chameleona, kterého můžete na světě potkat? Jde o brokesia, druh chameleona, který na délku měří maximálně 3 centimetry, v průměru se však jedná o délku 1,5 cm. Tento chameleon je endemitem, který pochází z Madagaskaru a ve volné přírodě se nachází jen v několika málo lokalitách na severu Madagaskaru či na ostrovu Nosy Be.

Malá ryba?

Až postupem času na naší planetě objevujeme nové a nové druhy, zvláště živočichů, kteří žijí ve špatně dostupném prostředí či živočichů opravdu malých. Podobně je to i s nejmenší rybou světa, která byla poprvé na fotografii zachycena až v roce 2006. Jde o paedocypris progenetic, která v dospělosti měří jen 7,9 milimetrů. Jedná se také o endemita vyskytujícího se pouze u indonéských ostrovů, na Sumatře a Bintanu.

Nejmenší had

Nejmenší had na naší planetě má jen deset centimetrů a připomíná spíše červa než hada. Latinsky se tento tvor nazývá leptotyphlops carlae a byl objeven na karibském ostrově Barbados, a to až v roce 2008.