Preventivní opatření a péče jsou vždy lepší a finančně méně náročnější volba než následné léčení onemocnění uší. Důsledná prevence může vašemu psovi ušetřit mnoho bolesti a často se vracejících ušních zánětů.

Nepoužívat!

Při čištění psích uší nepoužívejte vatové tyčinky, které se používají k čištění lidských uší. Ty s oblibou zatlačují vzniklý ušní maz hlouběji do uší a mohou zhoršovat či vyvolat zánět uší. Vyhněte se také užívání vody, též nepoužívejte vodu borovou. Nejlepší je volit péči v podobě ušních kapek pro psy.

Pravidelná kontrola

Pokud je váš pes milovníkem vody, měli byste po koupání či plavání vysušit vnitřní část boltce i vnější část zvukovodu. Psí uši by se měly pravidelně kontrolovat. Pokud si všimnete, že váš pes často třepe hlavou či si packami ucho škrábe, něco je špatně. Problém může nastat především u pejsků, kteří často plavou ve vodě, mají ochlupené zvukovody, ve kterých se lépe drží vlhkost a bakterie či mají již plemennou dispozici k zúženým zvukovodům. U některých plemen je totiž náchylnost k zánětům uší mnohem vyšší. 

Pravidelná péče

Pokud se chystáte na čištění psích uší, doporučujeme provádět toto čištění venku. Začínejte s tím uchem, které je čistší a před čištěním druhého ucha s pomocí kapek očistěte kapátko. Nejdříve rukou zvedněte boltec a napněte ucho směrem od čumáku. Pokud máte plemeno, které má chloupky, které rostou ze zvukovodu, doporučujeme je před čištěním ostříhat. Druhou rukou nakapejte kapky do psích uší. Dávka by to měla být opravdu vydatná. Poté pusťte ucho a promasírujte zvukovod až k hlavě. Poté raději poodejděte kus dál, jelikož pes začne třepat hlavou a vyklepávat kapky spolu s ušním mazem a špínou. To samé proveďte i u druhého ucha. Až si pes kapky vyklepe, vytřete ucho s pomocí papírových kapesníků, gázy či měkké látky. Měli byste ho vytřít dosucha. Ucho by mělo být následně čisté.