Motýlkovec africký (Pantodon buchholzi) Poslední dobou se s touto jedinečnou rybou setkáváme v nádržích zverimexů stále častěji.

Návštěvníka už a první pohled zaujme svým jedinečným vzhledem: tmavou barvou a ploutvemi připomínajícími motýlí křídla. Prodavači ji obvykle reprezentují jako rybu klidnou, žijící u hladiny. To ale není tak úplně pravda…

Já se s těmito rybami setkala poprvé, když jsme od kamaráda dostali akvárium, o které se už nechtěl starat. Osazenstvo tvořilo několik ancistrusů, parmiček, dva páry skalár a dva motýlkovci. Vybavena jen povrchními znalostmi o „klidných rybách“ jsem se po pár dnech vypravila do zverimexu pro hejno danií, kterými jsem chtěla oživit jinak chudý prostor u hladiny vody. Ale ouha! Následují ráno byly čtyři rybky pryč a po týdnu nezbyla skoro žádná. Teprve tehdy jsem si sedla k internetu a odhalila pachatele: motýlkovce. Motýlkovci totiž menší rybky považují za potravu a bez problémů si je dají k večeři. Vůči stejně velkým nebo větším rybám se ovšem chovají mírumilovně.

Jak chovat motýlkovce

I přes tento drobný nedostatek je motýlkovec pořád velmi krásná a přitažlivá ryba. Dorůstá až 10 centimetrů a při dobré péči vám v akváriu vydrží asi 6-8 let. Její chov je trochu náročnější, ale stojí za to. Osazení akvária si ovšem musíte důkladně promyslet. Úplně nejlepší je chovat motýlkovce jen s rybami obývajícími dno: ancitrusy, pancéřníčky atd.

Motýlkovce chováme po dvou, ideálně v páru ve středně velké nádrži (150-200 l). Každá ryba obsadí jednu stranu akvária a vše bude v pořádku. Sloupec vody nemusí být vysoký, ale akvárium je nutné dobře přikrýt. Rybky totiž rády skáčou. Ze stejného důvodu je nutné mezi vodní hladinou a sklem nechat alespoň 10 cm místa, to aby se motýlkovci při skákání neporanili.

Nádrž osázíme běžnými rostlinami a doplníme několika trsy rostlin plovoucích (bábelka, vodní hyacint apod.). Teplotu udržuje okolo 26°C.

Motýlkovci se přes zdržují obvykle v rohu akvária a téměř se nehýbou. Jsou to noční lovci, ožívají tedy za soumraku. Tomu je nutné přizpůsobit i dobu krmení. Motýlkovce nepotěšíte granulovaným krmivem ani ničím podobným. Vyžadují živou hýbající se potravu. Vynikající jsou například mouční červy, nitěnky, larvy pakomárů atd. Nitěnky a červy koupíte bez problémů v každém větším zverimexu. Dobře živený motýlkovec si ostatních ryb nevšímá, nezdržují-li se u vodní hladiny. Výjimky ovšem existují, byli zaznamenáni i jedinci, kteří dokázali zabít dospělého čichavce šedého! Sami proto musíte odpozorovat, nepatří-li váš motýlkovec k těm přehnaně agresivním.

Pokud ne, můžete postupně do akvária přikoupit ještě nějaké ryby oživující střední vrstvu vody. Například parmičky a tetry. Zcela vyloučeny jsou naopak živorodky, dania apod. Odchov motýlkovců je záležitostí pro odborníky a v domácích podmínkách se podaří jen málokdy. Nebudu ho zde tedy blíže popisovat.

Sdílejte
Předchozí článekVarování
Další článekZvířata a práce