Člověku dělá častokrát dobře, je-li středem pozornosti, upínají-li se k němu zraky všech, hrne-li se k němu kdekdo toužící se ocitnout alespoň na okamžik v jeho blízkosti, ať už pro vlastní libý pocit nebo pro možnost se následně vytahovat, že „já ho znám, já jsem s ním byl,…“

Není-li člověk introvert, není-li právě unavený nebo lidmi otrávený až zhnusený, prostě aspoň někdy zaprahne po místě na výsluní, ba přímo po tom stát se sluncem pro všechny ostatní.

A tak si obklopen hrstkou lidí anebo dokonce nekončícími zástupy lebedí. Je mu dobře na těle i na duchu, vida, jak ho všichni mají rádi…
Ovšem pozor!

Je-li člověk středem pozornosti, může být i středem pozornosti nechtěné, ne-li přímo nežádoucí. Protože lidské pudy slábnou a čím více člověk po popularitě prahne, tím snáze podlehne mámení, že je vše takové a nikoli onaké.

A tak, chcete-li se i vy vyhřívat na piedestalu slávy, měli byste se zamyslet již v prvních okamžicích a pak nadlouho myslet nepřestat. Protože opatrnost je matka moudrosti a jeden nikdy neví.

Protože fakt, že jste obletováni, nemusí nezbytně znamenat vaši popularitu. Vždyť třeba takové mouchy obletují kdejakou zapáchající mršinu, kterou byste obrazně mohli být v tomto případě i vy. A mouchy vlastně obletují houfně i něco docela jiného, za což byste už vůbec považováni být nechtěli.
Zrovna tak by vás mohli obletovat i pomyslní supi, ti, jimž jde také nikoliv o poctu objektu jejich zájmu, ale o to sežrat tuto mršinu dříve, než se k ní dostanou jiní.

A krouží-li snad kolem vás nejrůznější šelmy, jde vám o krk, ač vám dosud ještě o krk nejde. Než se vám tyto dostanou tělo na tělo.
Komáři rovněž obletují kdekoho, avšak jen proto, aby na něm parazitovali, aby mu pili krev.

Ovády jsou pak obletovány i docela obyčejné krávy a ještě obyčejnější voli.

Některé druhy ptáků obletují rády velikány. Zpravidla ale jen velkohubé tlustokožce, jimž z povrchu těla sezobávají parazity. A chcete žít dost možná s cejchem tlustokožce pokrytého parazity?

Nevěřte ani každému, kdo se na vás usmívá. Na svou kořist se „usmívá“ i hyena, a to už ani nemluvím třeba o rackovi chechtavém, jenž se na obloze může navenek uválet smíchy, podaří-li se mu trefit se na vás trusem. A takový úsměv rozhodně není z těch laskavých a oblíbených.

Jste-li okolím objímáni, rovněž zvažte, nakolik jde o projev náklonnosti. Takový vyhladovělý medvěd nebo had škrtič vás jistě neobjímají z lásky.
A proto chcete-li být obletováni, budiž po vašem. Vždy však pozor na to, zda jste obletováni těmi pravými.