Kudlanka nábožná, latinsky Mantis religiosa, je jediným českým zástupcem řádu kudlanek. Vidět ji můžete v jižní Evropě, ale i v České republice. Dříve zde kudlanky nebyly natolik rozšířené a hojně se vyskytovaly jen na Jižní Moravě, postupně se však rozšiřují i na sever. Jejich exempláře byly dokonce viděny na Ostravsku či u Hradce Králové.

Jak kudlanka vypadá?

Kudlanku nábožnou snad pozná každý z nás. Její barva se pohybuje od světle až po tmavě zelenou, na podzim jsou kudlanky hnědé. Barvy slouží kudlance k maskování a ochraně před predátorem. Kudlanka má trojúhelníkovou hlavu s velkýma očima. To, co vás ihned zaujme je přední pár končetin připomínající zavírací nůž. Díky nim kudlanka loví a zabíjí. Na stehnech si můžete všimnou černých skvrn, které mají zastrašit predátory. Kudlanky mají také dva páry křídel. První z nich je kožovitý a druhý blanitý. Létání je však typické spíše pro samce, kteří jsou menší a váží méně gramů. U samičky je přelet jen několik málo metrů, sameček uletí i pár desítek metrů.

Jak kudlanky žijí?

I když se to na první pohled nemusí zdát, kudlanky jsou dravci, kteří umí skvěle využívat své maskování. Číhají na svou kořist dlouhé hodiny bez pohnutí, až vystřelí své nohy a zachytí kořist, kterou požírají zpravidla zaživa. Kudlanky jsou však proslavené tím, že samička po páření sní samečka. Důvodem je především nedostatek potravy. Samička začíná žrát samečka od hlavy, který však stále kopuluje. U kudlanky neexistuje stádium kukly. Kudlanka je také jedinečná tím, že dokáže otočit hlavu o 360 stupňů, a to aniž by hnula tělem. Samička kudlanky se dožije až 8 měsíců života a sameček pouze 2 měsíců. Je také hmyzem, který dokáže vnímat člověka. Kudlanka svá křídla používá v ohrožení života při pronásledování predátorem, s kterým však nechce bojovat.