Má vaše kočka více prstů, než by měla mít? Poté pravděpodobně trpí polydaktylií. Více prstů může být na jedné tlapičce, ale i na všech. Nejčastěji se tento stav nachází u mainských mývalích koček, ale můžete se výjimečně objevit i na tlapkách jiného plemene. 

Kočičí tlapky

Běžně mají kočky pět prstů na končetinách předních a čtyři na tlapkách zadních. Polydaktilní kočičky však mají na předních tlapkách většinou šest nebo sedm prstů, ojediněle i na zadních, to je však velmi vzácné. Tím nejvzácnějším je však polydaktylie vyskytující se na všech končetinách. Držitel rekordu je kocourek, který měl 28 prstů. Běžné je však, že má kočka prsů 18.

Jak se to může stát?

Polydaktylie je genetická mutace, která je dědičná. Především mainské mývalí kočky mají dominantní gen, který způsobuje polydaktylii. Stačí jeden kočičí rodič s tímto genem a koťátko bude mít o pár prstů navíc. Gen se předává potomkům z 40-50%.

Kočky s polydaktylií

Největší výskyt těchto koček je především v Americe. Tato abnormalita se objevila již u koček, které byly do Ameriky dováženy z Anglie v 16. století. Myšlenka je taková, že víceprsté kočky žili na obchodních lodích a dostávali se do dalších částech Ameriky. Podle legend námořníci věřili, že jim tyto podivné kočky přinášejí štěstí. V Evropě se s těmito kočkami příliš nesetkáváme, jelikož každá abnormalita byla v době středověku považována za symbol čarodějnictví, a tedy zničena.

Zdravotní problémy

Polydaktylie se může vyskytnout u každého plemene a nepřináší kočce žádné zdravotní problémy, neomezuje funkce tlapek ani pohybu. Tyto kočky naopak bývají zručnější. Tlapky nevyžadují speciální péči, jen občasné zastřihnutí drápku, aby nezarůstal.

Krásná přezdívka

Kočkám trpícím polydaktylií se přezdívá Hemingwayovy kočky, protože právě tento americký autor byl velkým milovníkem koček a darem jednu takovou abnormální kočku dostal. Jmenovala se Snow White a přenesla tento gen i na své potomstvo.