Jako plameňákovití se označuje čeleď vodních ptáků, které známe spíše ze zoologických zahrad či ze zahraniční dovolené. Mají typicky dlouhý krk a nohy. Tuto čeleď tvoří 2 až 3 rody, ty však mají všichni stejné jméno plameňák. Jaký je život plameňáků ve volné přírodě?

Domov plameňáků

Původním domovem plameňáků jsou slaná jezera a pobřeží moří, kde se tvoří mělké zálivy. Někteří plameňáci se však dokázali přizpůsobit sladkovodní potravě a žijí na území vnitrozemských jezer. Objevují se v tropickém, subtropickém i mírném pásu. Jelikož plameňáci nemají příliš přirozených nepřátel, žijí ve velkých hejnech.

Tělesná konstrukce

Plameňáci jsou nádherná stvoření, která svými ladnými pohyby brázdí mělké vody. Plameňáci mají opravdu dlouhé nohy a celkově dosahují výšky až 1,4 m, běžněji však kolem 1 m. Jejich tělesná váha se pohybuje mezi 1,5 až 4 kilogramy. Plameňák se může chlubit svým dlouhým krkem, který je zakončen ohnutým zobákem, který mu slouží k cezení vody. Zajímavé je, že plameňáci mají velmi dobrý zrak, ale co se týká čichu, necítí skoro nic.

Čím se plameňák živí?

Právě díky přizpůsobenému zobáku se mohou plameňáci snadno nakrmit. Stačí potravu nasát spolu s vodou. Zobák díky lamelám filtruje vodu a v zobáku zůstávají plameňákům malí korýši, hmyz měkkýši či řasy. Plameňák si pomáhá nohama, kterými rozvíří bahno a nabírá zobákem vodu. Díky tomu je nasátá voda bohatá na tyto organismy.

Rozmnožování plameňáků

Plameňáci jsou monogamními živočichy, kteří hnízdí ve velkých koloniích, které mohou být tvořeny až statisícem jiných párů. Jejich útočištěm bývají ostrovy v mělčích jezerech. Svou partnerku plameňáci lákají zajímavými postoji a hlasovými projevy. Plameňák však musí vystavět velké hnízdo z bláta, která je vysoké až 30 cm. Samička snaší většinou pouze jedno vejce, o které se samcem střídaje stará. Po přibližně jednom měsíci přichází na svět nové plameňáčí mládě. To je nejdříve krmeno rodiči výživnou tekutinou, která se vytváří v zažívacím traktu plameňáků. Až poté přechází do tzv. „školky“, kde se učí plavat a lovit.