Dnes již můžete doma chovat mnoho zajímavých živočichů, jedním z nich je také ježek. Nejde však o klasického ježka, kterého potkáte venku na procházce, ale o ježky pocházející z Afriky. Jak je to s chovem ježků? Je náročný?

Malý společník

Chov ježků získává stále na větší popularitě, jelikož jsou ježci na chov poměrně nenáročnými. Nejčastěji chovaným ježkem je ježek bělobřichý, který dokáže celý den prospat a svou aktivitu vyvíjí, až když se blíží večer.Uu každého ježka je aktivita jiná, někteří dokážou běhat celou noc, jiní jen chodí. Ježka bělobřichého můžete pořídit od 2-3 000 Kč, a to ve třech různých velikostech, do 300 g, 350 g-500 g či nad 500 g. V zajetí se dožívá až 4 let.

Ježčí režim a zvyky

Ježčí aktivita je u každého jedince individuální. Někteří se budí kolem šesté hodiny večerní, jiní se probudí až o půlnoci. Ježek má také několik zvláštních zvyků. Tento druh ježka nehibernuje, neprožívá zimní spánek jako ježci v našich končinách. Zvyk, který vás může překvapit, je házení slin na záda. Jedná se o přirozený rituál, který ježek provádí při seznamování s novým pachem. Překvapit vás může také ježčí reakce na strach. Když se ježek cítí v nebezpečí, sbalí se do klubíčka, ale k tomu navíc hlasitě funí, vrčí a nadskakuje. Pozor na to, aby vás ježek během své reakce nepopíchal. Čtvrtý bod tvoří výměna bodlin během dospívání ježka. Pro samotného ježka se jedná o několikrát se opakující nepříjemné období, které končí ve chvíli, kdy má ježek už svůj finální vzhled. Toto období se projevuje změnou ježčího chování, které se zhorší. Poté se však vrací zase zpět do normálního chování. Vědět byste také měli, že ježci jsou celkem velcí samotáři. Můžete chovat dvě ježčí samice, ale pro ježka je samota přirozenou a příjemnější volbou.