Ptáčkům, kteří necestují během zimního období za teplem, můžete jejich prožívanou zimu usnadnit. Co můžete pro ptáčky udělat? Jaké krmivo vybrat? A proč tu některé druhy ptáků zůstávají?

Ptáci stálí

Tažní ptáci odlétají během zimního období do teplých kraji, některé druhy ptáků u nás však zůstávají. Říkáme jim ptáci stálí, kteří si dokážou opatřit potravu i během zimního období. V teplých krajinách si užívají ty druhy ptáků, kteří se živí hmyzem a nejsou schopní svou stravu změnit na vegetariánskou.

Nový domov

Ptačí budky můžete na své zahradě nechat po celý rok. Před zimou je stačí vyčistit a ponechat je zde ptáčkům. Hodit se budou sýkorkám i vrabčákům, kteří už od začátku zimy hledají nové bydlení a úkryt na dlouhé noci.

Vhodná strava

Přikrmovat ptáky v období zimy, či nepřikrmovat? Názory se různí, někteří jsou pro do života ptáčků nezasahovat, jiní zastávají názor pomoci, jelikož my jsme ti, kteří je připravují o životní prostor. Základem při krmení ptáčků je krmítko, které bude zavěšeno v závětří a na místě, kam na ně nemohou predátoři. Máme na mysli kočky. Ty by mohly ptáčky krmící se na krmítku blízko u země lovit. Přikrmujte ptáčky různými druhy semen. Nejvydatnějšími jsou slunečnicová semínka, ocení však i proso, ovesné vločky, trhané kroupy či krupici. Každý druh ptáků preferuje jiný druh zrn. Pro sýkorky a strakapoudy je vhodný také zavěšený hovězí lůj či sádlo. Z roztaveného sádla a semínek můžete vytvořit směs a naplnit s ní kelímek či ji zavěsit na strom. Ptáčkům nedopřávejte zbytky z vašeho stolu, žádné kořeněné či solené potraviny, odřezky z klobás, drobky z pečiva, apod. Pomačkanými jablíčky můžete ptáčkům zpestřit jejich jídelníček. Ptáčkům také nedávejte vodu na pití. Mohli by se v ní vykoupat a peří by jim zmrzlo, což by znamenalo jejich konec.