V předchozím článku jsme si něco málo pověděli o ježku bělobřichém pocházejícím z Afriky. Dnešní článek se zaměří na povahu ježků, jejich bydlení a životní nároky.

Ježčí povaha

Zajímavé je, že ježčí povaha se dost podobá povaze koček. Ježči jsou spíše nezávislí a od chovatele potřebují pochopení. Důležité je snažit se porozumět ježčím potřebám. Ježek si většinou vybere jen jednu osobu, které důvěřuje. Jedná se však o vazbu velmi křehkou, kterou lze zničit i běžným ošetřením úrazu. Opravdu je velmi důležité, aby si ježka pořizovali jen ti chovatelé, které ho dokáží pochopit, vnímat ho a přemýšlet o jeho potřebách.

Mladý ježek

Po pořízení ježka je důležité, abyste mu hned na začátku vašeho seznamování dopřáli dostatek času. Dennodenní fyzický kontakt s člověkem je opravdu nezbytný. Starší ježci už tolik pozornosti nepotřebují, dopřejete-li jim kvalitní potravu, hračky a dostatek prostoru.

Jak ježek bydlí?

Nároky na ježčí ubytování jsou velmi individuální. Vhodný je umělohmotný box s minimálními rozměry 90 x 45. Vždy však záleží na konkrétní velikosti ježka a také na chovateli. Někteří ježci rádi běhají a potřebují dostatek místa na proběhnutí, jiní tolik po běhu netouží. Bydlení by však vždy mělo vyhovovat ježčím potřebám, měla by v něm být vhodná teplota a mělo by být pro ježka bezpečné. Určitě se vyhněte chování ježka v kleci, kde by mu mohla být zima. Ideální teplota pro ježka je 22-26 stupňů Celsia. Máte-li teplotu v místnosti nižší, musí být box vyhříván. Základní podestýlkou mohou být bezprašné hobliny, vyhněte se dřevěným peletkám a senu, které může způsobit přiškrcení končetin.

Co nesmí chybět?

V ježčím domově nesmí chybět domeček (dřevěný, umělohmotný, papírový), hračky a prolézačky. Čistit ježčí domov byste měli minimálně jednou týdně. A co ježek jí? Ideální jsou pro něj různé druhy hmyzu (mouční červi, švábi, cvrčci či sarančata). Hmyz však nestačí. Strava ježků se obohacuje o kočičí granule, konzervy a ovoce, které doplní stopové prvky a vitamíny. Jako zpestření jídelníčku může být podáváno i kuřecí maso, vařená rýže, apod. Nezapomeňte ani na dostatečný přísun pitné vody.