Pokud kočičku něco trápí, nepřijde za vámi a nezačne na vás potutelně mrkat a ukazovat drápkem na bolavé místo. To bohužel kočky neumí. Začne se však chovat odlišně, než je u ní běžné.

Podívejte se s námi na to, jak se chová kočka, která je nemocná. Ve většině případů totiž nejde o naschvály, ale o ukazatele, kterými vám chce kočka něco sdělit.

Odlišné chování

Základním ukazatelem kočičí nemoci je změna chování. Nejčastějším projevem bolesti je močení mimo kočičí toaletu. Pokud tedy vaše kočička vykonává svou potřebu mimo záchod, nezačínejte ji hned kárat a ujistěte se, že ji něco netrápí. Některým majitelům trvá týdny, než si uvědomí, že kálení mimo záchod či netradiční chování může být projevem nemoci.

Co kočky provádějí, pokud jsou nemocné?

Nasnadě je si uvědomit, že kočky mohou trpět stejnými problémy jako my lidé, tedy mohou mít problémy s ledvinami, různé záněty, onemocnění srdce až po potravinovou či jinou alergii. Příznaky onemocnění jsou tedy různé, ale nejčastěji to bývá močení a kálení mimo kočičí toaletu, akutním projevem je krev v moči a stolici, dále průjem, zvracení, dýchavičnost. Důležitým kočičím projevem či spíše neprojevem bolesti je silná apatie. Kočička se schovává do různých úkrytů, příliš nevylézá, chová se nespolečensky, i když dříve návštěvy milovala. Nemocné kočky více spí a méně přijímají potravu. Mohou se chovat agresivně a útočně. Pokud je trápí kožní onemocnění uhýbají pohlazení či si místa nadměrně olizují. Příznakem je i špatná pohybová koordinace, výtok z nosu a očí či náhlá ztráta hmotnosti.

Senzitivní majitelé

Důležitou roli hrají při onemocnění majitelé, to je jasné. Je jen na vás, za jak dlouho si kočičího onemocnění všimnete a kočce pomůžete. Musíte být především všímaví, nezanedbávat svého mazlíčka a vnímat odchylky od běžného chování. Pak bude vaše kočička určitě spokojená.