Terárium není akvárium! A co je u terária důležité? Základním je správný výběr velikosti a dostatečné větrání. Terárium má dvě boční stěny s větracími otvory, otvory pod dvířky, strop s větracím otvorem a skleněná dvířka. Terária se v základu dělí na hygienická a estetická.

Jak vypadá hygienické terárium?

Hygienické terárium poznáte tak, že je jeho dno bez substrátu, jde pouze o holé sklo či je na dně umístěn filtrační papír. Takové terárium je velmi jednoduše vybaveno. Bývá totiž používáno jako dočasná karanténa, pro odchov mláďat či chov vodních druhů. Použít se dá i při chovu některých hadů.

Jak se liší estetické terárium?

Estetické se toto terárium nazývá, jelikož obsahuje již různé estetické prvky, tedy dekorace. Tento druh terária se dále liší podle toho, jaké zvíře se v něm chová. Existují pouštní terária, která se používají k chovu zemních druhů. Skříňová terária jsou vhodná pro stromové, šplhavé a skalní druhy zvířat. U těchto terárií jde především o správnou výšku. Dále se terária dělí na pouštní, pralesní či akvaterárium.

Pralesní terárium

Toto terárium zastupuje biotop pralesa a je nejoblíbenější formou terária. V tomto druhu teráriu nechybí větvě, kořeny, rostlinný porost, který udržuje v teráriu přirozený stín. Na dně by měl být umístěn materiál, který udržuje vlhkost. V tomto druhu teráriu by neměly chybě mlhovače a zadešťovací zařízení. V pralesním teráriu většinou bydlí plazi, pavouci či amfibie.

Pouštní terárium

V nich samozřejmě nesmí chybět písek či písčitá zemina. Pokud použijete kameny a dřevěné kmeny, můžete vybudovávat různé skrýše a místa ke šplhání. Teplota vzduchu by měla být v teráriu přibližně 30 stupňů. Neměla by v něm chybět nádoba s čistou vodou.

Akvaterárium

Podle názvu již poznáte, že jde o vodní terárium. Nádrž, ve které nechybí ani voda, ani suchý povrch. Akvaterárium může být různé. Většinou v ní však nechybí mělká vodní nádrž, rosliny, mechy a kapradiny. Potřebné je zde důkladné odvětrávání.