Nejen vám podzim přináší mnohé zkoušky, i vašeho čtyřnohého člena rodiny čeká na podzim množství rizik, kterým se můžete dostatečnou prevencí vyhnout. Informujte se o tom, co může vašemu psovi na podzim nejvíce uškodit a vyhněte se tomu. 

Podzimní nachlazení

Podobně jako vás i vašeho psa může přepadnout podzimní nachlazení. Důvodem je celkové ochlazení, přicházející mrazíky a časté deště. Pes se může nachladit při dlouhé procházce, při které zmokne. Příznaky psího nachlazení jsou podobné jako u lidí. Nachlazení doprovází kašel, rýma, teplota a únava. A s léčením je to také podobné. Pes potřebuje být v teple, odpočinout si a dopřávat mu můžete sirup proti kašli i vitamíny. Pokud jde o závažnější onemocnění, mohou být použita i antibiotika. Chraňte svého psa před nachlazením preventivně, dopřávejte mu kratší, za to častější procházky, pořiďte mu ochrannou vestu či obleček a nezapomínejte ho udržovat v teple.

Bolesti kloubů

Chladné počasí může pěkně potrápit i psí klouby a podpořit chronické obtíže. Dopřejte svým psům preventivně léky, které podporují regeneraci chrupavek.

Osiny a procházky

Problémem pro psy mohou být také malá semínka trávy, tzv. osiny. I přesto, že jejich rozměry jsou opravdu malé, lehce se zapíchnou do kůže a způsobují nepříjemné problémy. Psi se na místech, kde mají osiny, stále škrábou a osiny si vykusují, čímž vznikají ranky, které se špatně hojí. Pomoci od osin vám může balzám, který je dokáže vytáhnout. Pokud mají psi mnoho těchto ranek a rádi se válí v mokrých kalužích a trávě, mohou se jim tato místa více zanítit a vznikají akutní záněty kůže. Pozor tedy již preventivně na tyto rány na kůži.

Pozor na parazity

S podzimem se o pozornost hlásí také klíšťata a blechy. Nezanedbejte péči s antiparazitárními přípravky. Použít můžete spreje, šampony, obojky či repelenty. Vyhněte se riziku vzniku onemocněních, které na vašeho psa mohou parazité přenášet.