Při každé péči o čištění koně bychom si měli všímat také koňské hřívy a ocasu. Důvodem je nejen prevence proti vnějším parazitům-vším, ale také estetická stránka. Zvláště pokud jezdíte s koněm venku v blátě či v terénu, měli byste o jeho hřívu a ocas pečovat, aby neměl kůň hřívu zablácenou či zacuchanou od bodláků. 

Správná péče

Správnou péči zajišťuje hřeben na hřívu, který budete potřebovat právě na rozčesávání, při stříhání či protrhávání. Nejlepší je, pokud je vyroben z lehkého kovu a je zakončen hrubými zuby. Používat byste ho měli přiměřeně, tedy ne příliš často, aby nedocházelo k zbytečnému vytrhávání koňských žíní. Pro koně a jeho hřívu je příjemnější i šetrnější nejdříve zacuchané části rozmotat rukou a až pak vyčesat kartáčem. Hodit se vám jistě bude i měkký kartáč a rýžový kartáč.

Kartáčování hřívy

Kartáčování hřívy u koní probíhá podobně jako když se vy sami češete. S pomocí kartáče, který držíte naplocho, rozčesávejte hřívu od kořínků až ke konečkům. Pomůže vám i přehození hřívy na druhou stranu, abyste se zbavili i žíní těch, které jsou již uvolněné. Po rozčesání můžete použít také vodu a znovu hřívu rozčesat.

Kartáčování ocasu

S kartáčováním ocasu to není tak snadné. Ocas byste měli kartáčovat po pramenech, a to od těch nejspodnějších až po ty svrchní. Tímto způsobem předcházíte zbytečnému polámání žíní, které koním dorůstají jen velmi pomalu. To je důvod, proč se ocas nikdy nečeše hřebenem či tvrdým rýžovým kartáčem! Po rozčesání zacuchaných míst se ocas kartáčuje odshora dolů již celý.

Zaplétáme hřívu

Koňskou hřívu můžete také zaplétat, což je praktické pro koně i pro vás. Zaplétat můžete koňskou hřívu do copánků či tzv. bobánků. Měli byste však stále dbát na zdraví koňské hřívy a zaplétat ji jen občas a na krátký čas, jelikož se častým zaplétáním koňská hříva ničí.