Je tu léto a s ním přichází riziko přehřátí u vašich domácích mazlíčků. Termoregulace u psů a koček funguje odlišně než u nás u lidí. To je to podstatné, co by si měl každý majitel pa nebo kočky uvědomit. Nenechávejte své mazlíčky zavřené v autě, dopřávejte jim kratší ale častější procházky a nezapomínejte na dostatečnou hydrataci. Vyhněte se riziku přehřátí.
Kdo je k přehřátí náchylnější?
Pravdou je, že zcela zdravý pes v nejlepších letech je na přehřátí méně náchylnější než starší pes se zdravotními problémy. Pozor na přehřátí dávejte především u štěňátek a starších psů, u psů, kteří trpí nadváhou či nemocí, mají hustou srst. Náchylnější k přehřátí jsou také menší drobná plemena, bezsrstá plemena a psi, kteří jsou často zatěžováni výcvikem či výstavami.
Pes je přehřátý!
To, že je váš pejsek přehřátý poznáte velmi jednoduše. Při procházce je unavený, apatický a často zvedá tlapky. Volte v létě raději kratší a častější procházky než dlouhé výlety na sluníčku. Vybírejte také cesty, na kterých je alespoň občas stín. Pes, který se blíží přehřátí začíná slinit, má pěnu u tlamy, je zadýchaný a nervozní. Pokud dojde k závažnému přehřátí dostavuje se horečka, zvracení, únava, silné bušení srdce a průjem.
Co dělat?
Jakmile vám dojde, že je váš pes přehřátý, začněte s ochlazováním podobně jako u člověka. Zabalte psa do mokrých ručníku, postříkejte vodou či ho do vody celého ponořte. Nikdy psa však nevhazujte celého do ledové vody, aby nedostal šok. Dopřejte mu dostatek tekutin a v horších případech zajistěte převoz k veterináři.
Základem je prevence
V základu vyhnutí se přehřátí je prevence. Tedy krátké procházky, dostatek tekutin i na cestách, to zajistí přenosné misky na vodu, nezavírejte psa v autě ani v jiném vyhřátém prostředku, nenechávejte psa uvázaného venku na slunci a dopřejte mu pobyt ve vodě. Ne, že ho budete v horku tahat od studené říčky, kde se může zchladit, jen protože by byl následně špinavý. Pomoc v prevenci přehřátí vám může zajistit i chladící vesta pro psy.