Už jste se někdy setkali s andaluským koněm? Nádherným teplokrevníkem, který pochází z Jižního Španělska? V dnešním článku si toto nádherné a charismatické plemeno představíme. 

Jak se k nám andaluský kůň dostal?

Původně byli koně přiváženi do Španělska z východního Středomoří. Jelikož nese název plemena přízvisko andaluský, je jasné, že pochází z oblasti slunné jižní části Španělska, která se nazývá Andalusie. Už od 16. století bylo toto plemeno velmi oblíbeno, zvláště u evropských panovníků. Mezi přímé potomky andaluského koně patří lipicán a i další plemena andaluský kůň ovlivnil, například frederiksborského či connemarského koně. O dalším osudu tohoto plemene rozhodovali zvláště mnišské řády, kartuziáni, kteří zachovali čistou linii tohoto plemene.

Jak andaluský kůň vypadá?

Kůň z Andalusie je vysoký 155-164 cm má výraznou hlavu a klabonos. Hříva bývá dlouhá, stejně jako ocas, krk je lehce klenutý a ocas poměrně nízko nasazený. Andaluský kůň je bílý s různými příměsemi, jen výjimečně je to černá, nejčastěji jde o barvu hnědou. Typická bývá kombinace bílé srsti a tmavé hřívy. Nohy má toto plemeno štíhlé s úžasným uspořádáním kloubů, stehna jsou silná.

Španělský kůň

Tak se andaluskému koni přezdívalo dříve. Povahou je toto plemeno mírné, ale nechybí mu dostatečný temperament a odvaha. Je to kůň velmi inteligentní a svou povahou přátelský. Pokud tomuto plemeni dopřejete dostatečnou péči a lásku stane se věrným přítelem svého chovatele. Toto plemeno můžeme označit za  koně vysoké školy, který je vhodný k vysoké drezuře. Pravdou je, že nevyniká nijak zvlášť v rychlosti, ale ve své houževnatosti a vytrvalosti, kterou vysoké drezurní školy vyžadují. Ve Španělsku je využíván také k zápřahu a často také při býčích zápasech. Je to kůň statný, opravdu nádherný, který i přes svůj něžný vzhled nepostrádá sílu a respekt od ostatních koní.