Pořídíte-li si do své rodiny bezsrsté kočičí plemeno, neznamená to, že se o něj nijak nemusíte starat. U běžné kočky, která má srst dochází k absorbování kožního mazu, zatímco u bezsrstých plemen tento maz zůstane na kůži. K jeho odstranění dochází s pomocí pravidelných koupelí, na které si bezsrstá plemena celkem rychle zvyknou a nevadí jim. Jakou další péči však sphynx vyžadují?

Pravidelná péče

Plemeno sphynx vyžaduje preventivní péči, včetně koupání je to pravidelné čištění uší, jelikož se jim vytváří opravdu mnohem více ušního mazu než u běžných kočičích plemen. Pravidelně byste také měli zastřihávat sphynx drápky a hlídat, aby neprochladla či se naopak nespálila na slunci, její kůže je totiž velmi citlivá. Z toho důvodu jsou sphynx chovány většinou v bytě či domě. Teplota je pro ně zde ideální. Myslete na to, že pokud vyhovuje teplota vám, vyhovuje i sphynx. Vhodné je jim připravit doma místa, na kterých se mohou vyhřívat, pozor však, aby na ně nesvítilo dlouho přímé slunce, to by je mohlo spálit. Myslete také na to, že sphynx vyžaduje kvalitní vyváženou stravu, jelikož má rychlý metabolismus.

Koupel a péče o oči

Koupel byste kočce měli dopřát 1 za týden nebo 14 dní, záleží na tom, jak moc se sphynx zašpiní. Většinou se světlí jedinci koupou častěji než tmaví. Dbejte také o péči o oči, sphynx nemá řasy a často se jim tvoří ospalky. Kůži sphynxe nijak nemažte, výjimkou je jen dlouhodobý pobyt na sluníčku, kdy potřebuje kůže sphynxe ochranu.

Nebojte se!

I když se vám na první přečtení může zdát péče o sphynx složitá, nenechte se odradit. Vaše domácnost bude bez chlupů, nemusíte kočičku stále vyčesávat. Už žádná z návštěv nenajde v talíři chlup. U sphynxů je však důležité myslet na častou výměnu povlečení v místě, kde spí a dávat si pozor, aby vám nezašpinila vaše bílé tričko.