Kočky patří mezi zvířata, která jsou teritoriálně nesmírně vázaná, to znamená, že změna prostředí je pro ně změnou nesmírně velkou. Podobně je to také v případě, že do kočičího teritoria přichází nový člen rodiny. Jak tedy postupovat při seznamování dvou koček v domácnosti, aby vše proběhlo hladce?

Správný výběr

Už při výběru nového kočičího člena rodiny byste měli brát v potaz charakter kočky, kterou máte doma. Ideální je, pokud má příchozí kočička podobný věk, popřípadě náturu jako vaše kočka. Příliš dobrou volbou například není ke starší kočce pořizovat koťátko, to ji může zbytečně otravovat a kočka na něj určitě nebude malá. Dobrou volbou je pár smíšený či dva kocouři. Dvě kočky v domácnosti mohou být problematičtější, ale není to pravidlem.

Příprava

Před přivezením kočky domů byste ji měli připravit základní výbavu, tedy misku na jídlo a pití a záchod. Vytyčte nově příchozí kočičce určité místo, kde ji vytvoříte jakési zázemí, ze kterého se bude také seznamovat s celou domácností.

Příjezd domů

Při seznamování dvou kočičích členů domácnosti byste měli postupovat v tomto pořadí, nejdříve by se měla zvířata slyšet, poté cítit a nakonec až vidět. Po příchodu umístěte přepravku s kočičkou do místnosti, nechte dveře otevřené a kočku netahejte ven. Nechte ji, aby si z přepravky vylezla ve chvíli, kdy se bude cítit bezpečně. Přepravku také hned neuklízejte, aby se do ni mohla kočka v případě strachu schovat.

Seznámení

Až poté, co se kočka trochu porozhlédne po první místnosti, může dojít k seznamování. Otevřete dveře do místností, kde se nachází i druhá kočička a nechte je, aby se pomalu svým vlastním tempem začali poznávat. Zpravidla se to ze začátku neobejde bez syčení, ale postupným zvykáním si kočky budou stále bližší. K ničemu je nenuťte a nechte jim své vlastní tempo. Myslete na to, že zvykání trvá několik dnů, mnohdy týdnů.