Ve výběru vhodného krmiva pro hlodavce musíme být důslední. Zaměříme se na nejpopulárnější křečky, králíky a morčata. Podívejme se, co by mělo být základem jejich stravy a co raději vynechat.

Hlodavci jsou malá a docela skromná zvířátka. Stejně jako ostatní tvorové mají ale i oni své výživové potřeby. Mnoho dnešních krmiv obsahuje vysoké procento obilnin. Hlodavci ale potřebují i jinou výživu. Mnoho obilnin jim způsobuje bolest zažívacího traktu a pomáhá ke vzniku nadváhy. Bolest břicha pak způsobí nechutenství a odmítání krmiva, což následně vede k přerůstání zubů hlodavců. Základem kvalitní stravy hlodavců je tedy seno, tráva, bylinky, zelenina a vločky. Krmivo, jako je vojtěška, je vhodné pro mláďata do věku 6 měsíců.

Krmivo pro křečky

Krmivo pro křečky má obsahovat dostatek ovoce a luštěniny. Vyhněte se proto směsím, které obsahují hodně obilnin, dále pak cukr, sůl, citrusy, houby a přidaný tuk. Obarvená zrníčka také nejsou ideální, protože ne vždy jde opravdu o přírodní barviva. Nikdy hlodavcům nedávejte lidskou stravu, zejména mléčné výrobky, vajíčka a pečivo. Čerstvá zelenina je někdy dost nadýmavá. Nejčastěji jde o ředkvičky, brokolici, rajčata a kedlubny. Krmivo pro hlodavce zahrnuje i doplňky. Pamlsky volte tvrdé. Podávejte krmivo v menším množství a dávejte pozor, aby obaly a držáky hlodavci neokusovali. Perfektní je i usušená větvička z ovocného stromu nebo bylina i se stonkem.

Krmivo pro morčata a králíky

Samostatnou kapitolou je seno​, které má obsahovat krmivo pro morčata a krmivo pro králíky. Zejména morčata a králíci potřebují seno kvůli vysokému obsahu vlákniny. Seno je perfektní strava vhodná pro jejich zažívání. Seno je přírodní a lze jej použít i jako stelivo. Na krmení jej dáváme jesliček, aby nebylo znečištěné výkaly. Seno má být čerstvé, měkké a bez příliš tvrdých stonků, které by mohly hlodavce poranit. Hlodavce lze krmit i doma připravovaným krmivem, pokud znáte alespoň základní potřeby daného zvířete na krmivo. Vždy podávejte krmivo vhodné pro daný druh zvířat a skladujeme jej v uzavíratelné nádobě v temnu. Nezapomínejte na dostatek čerstvé vody a dodávejte svým mazlíčkům pamlsky k ohlodávání a obrušování zubů.