Žít ve smečce od nás vyžaduje trpělivost, ovládání se, práci na vztazích? Často se musíme vzdát většího prostoru, možnosti dělat věci po svém? Zkrátka přináší to mnohé nevýhody.
Proč tedy nežijeme sami? Dělali bychom téměř co bychom chtěli v čase, kdy si to sami určíme. Nikdo by nás nevyrušoval ze sladkého spánku, četby knížky. U počítače bychom seděli dlouho do noci, bez obav, že budeme někoho rušit ťukáním do klávesnice. Nemuseli bychom se dělit o spoustu dobrot. Ale my ne. My si radši vybíráme tu obtížnější variantu života. A proč?
Protože přece jen potřebujeme pohladit, potěšit, podělit se s někým o radosti a starosti. Potřebujeme vědět, že někam a k někomu patříme. Abychom měli s druhými lidmi hezký vztah, musíme s nimi trávit dostatek času. Poznávat se a snažit se rozumět jejich signálům a potřebám. Někdo potřebuje častěji pohladit, druhý více dárečků či vět plných chvály a povzbuzení. A zrovna tak je to i se zvířaty. Musíme se je snažit poznávat, vycházet jim vstříc. I ona potřebují pohlazení, pochvalu, náš zájem, popovídat si s námi?
Pes člověka vyhledává a má přirozenou radost z jeho společnosti. Mnohé výzkumy dokázaly, že pes i jiná zvířata mají blahodárné účinky na lidskou psychiku. A stále častěji se setkáváme s různými léčebnými metodami právě za asistence zvířat. V každé případě, tak jako si vybíráme životního partnera, je dobré i při výběru partnera zvířecího postupovat obezřetně a uvážlivě. Hlavně si rozmyslete, k jakým účelům pejska chcete pořídit . Společník dětem, starším lidem, hlídač. Všechno dohromady a zároveň na chov či výstavy…
Štěně nebo starší pes?
Někdy může být problémem už věk psa. Malé štěně vyžaduje více času, více naší energie. Pro staršího člověka je tedy vhodnější dospělý pes staršího věku. Ovšem musí být vychovaný k čistotnosti. Pes, pobývající delší čas v útulku, se čistotnosti bude muset zase učit. U staršího psa si také dopředu zjistěte na co je zvyklý, co v domě potřebuje. Jinak může být neklidný, agresivní, anebo bude znečisťovat okolí domu. Pokud se rozhodnete pro štěně, pak počítejte s tím, že s ním zpočátku budete muset být častěji. Déle se bude mnohým věcem učit. Ale ?starého psa novým kouskům nenaučíš?. Takže některé pro nás možná důležité věci, se štěně naučí a starší pes nikoli. Těžko uděláte ze staršího psa, který nikdy nehlídal, prvotřídního hlídače.
Fenka nebo pes?
Fenka hárá dvakrát do roka. V době hárání má často tendence prchat a vyhledávat psí společnost. Fenky si prý rychleji přivykají na prostředí i rodinu.Vyžadují méně vaší pozornosti (obvykle je to tak i v člověčí společnosti). Bývají prý lepšími hlídači. Zastánci psích samců zas tvrdí, že psi jsou temperamentnější a silnější než fenky. Psi jsou silnější i jako osobnost. Což může způsobovat potíže při výcviku. Hůř se budou podvolovat vaší autoritě.
Jaké plemeno?
Tady se dobře zamyslete. Každé plemeno má svá specifika. Například rotvajleří štěňata jsou náchylnější na parvovirózu. Psi dlouhosrstých plemen budou vyžadovat minimálně několik desítek minut denně navíc péčí o srst. Malým společenským psům stačí méně pohybu, ale zase vyžadují větší ochranu při hrách s dětmi. Mají velice jemné kosti a děti by jim nechtíc mohly ublížit. Na druhou stranu pes velkého plemena může nechtíc více ublížit malému dítěti. Ačkoli velká plemena bývají zároveň i jemná. Viz. rotvajler a jeho obrovská láska k rodině a dětem. Problémem může být i línání chlupů. Labrador silně pelichá. Takže černý labrador a světlé koberce nebudou dobrou kombinací.
Vyhledejte si o konkrétních plemenech co nejvíce informací. Nahlédněte do více zdrojů. Do knih, na internet,.. Když zúžíte výběr, objeďte pár chovatelů. Prohlédněte si psy, nebojte se na cokoli zeptat. Zvažujte a přemýšlejte. Čím více toho budete o konkrétním plemeni vědět, čím více budete na psa připravení, tím rychleji a lépe se začlení do vaší rodiny, domácnosti a minou vás některá nepříjemná překvapení.
Mnoho lidí si např. koupilo psa na základě jakési modernosti daného plemene. Bígl byl často kupován jako společenské plemeno a lidé pozapomínali na jeho lovecké pudy. Anebo si to nezjistili. Tento pes potřebuje dostatek pohybu.
Čistokrevný nebo pouliční směska?
Míšenci mají mnoho předností. Jsou méně náchylní k mnoha psím dědičným chorobám, ale i odolnější vůči některým běžným onemocněním. Na druhou stranu, pokud onemocní vážnou nemocí, náklady spojené s léčbou budou stejně vysoké, jako u nejdražšího čistokrevného psa. U míšenců často jen tušíte, jací v dospělosti budou. Vzezřením i povahou. Pokud je to možné, zajděte se podívat na fenku matku i případného otce. Občas je, zvláště na vesnici, znám.
Někdy chovatelé cíleně kříží dvě různá čistokrevná plemena. Např. border kolie a labrador. Jejich potomci bývají většinou vyrovnaní a přitažliví psi. Jsou však ve svém mládí velmi živí. Také se může stát, že tito potomci zdědí nejhorší povahové rysy od obou rodičů. Mohou být např. agresivní.
U čistokrevných psů víte, jak budu vypadat, do jaké výšky dorostou, jaké by měli být povahy? Což může být velkou výhodou. Ale zjistěte si, jestli vámi vybrané plemeno není náchylné k nějakým dědičným vadám co to bude obnášet, pokud se projeví.