Každý rok přichází léto. Což není nijak neobvyklé. I zvířata s tím počítají a při běžných teplotách do cca 26 stupňů Celsia není nutný zvláštní režim. Při vyšších teplotách už je ale na místě náš zásah a pomoc. Některá zvířata se s vysokými teplotami vypořádávají hůře než lidé. Například severská plemena psů, zvířata s hodně chlupatou srstí apod. Také zvířata s nemocným srdcem. A co tedy vlastně pro naše chlupaté, opeřené, bezsrsté i jiné přátele můžeme udělat?

V prvé řadě dohlédněte na jejich pitný režim. Co nejčastěji jim měňte vodu. Tu musí mít k dispozici 24h denně a nejlépe studenou, čerstvou. Ve vedrech nemá na jídlo nikdo chuť, tak i stravu můžete přizpůsobit, např. snížit dávky.

Pokud jsou vedra, tak nad 30 stupňů Celsia, je nutné zvířata ochlazovat. Máte-li zahradu, pořiďte menší bazének, nafukovací seženete do 200,-Kč v každém hračkářství nebo v hypermarketech. Případně vytáhněte starší vanu či cokoli jiného, do čeho se dá napustit voda a pes si do toho může vlézt. Ptáčkům můžete přidat mini bazének do klece. Menší misku s vodou. Nezapomeňte ji vyměňovat a počítat s tím, že noviny budou každou chvíli zmáčené. Psa i kočku můžete občas pokropit vodou. Máte-li psa v kotci, kropte kotec zvenku i zevnitř vodou. Kotce a voliéry částečně přikryjte plachtou, aby měla zvířata více stínu.

Zvířata v rodinném domku mohou najít trochu chládku ve sklepě. V bytě je to už horší. Můžete-li, dopřejte jim občasnou koupel ve vaně. Psům a kočkám můžete dát studený obklad na krk a hřbet – namočené ručníky. Venčit choďte jen krátce a nejlépe brzy ráno a na večer, kdy je větší chládek. V žádném případě si neplánujte dlouhé vycházky, cvičení a podobné vyčerpávající aktivity na hodiny kolem poledního, kdy jsou vedra největší.

Musíte-li se zvířetem někam cestovat, nebo vás čeká výstava, nabalte si dostatek, raději nadbytek vody na pití, ale i na ochlazení zvířete. Deštník / slunečník se bude náramně hodit. Dopřejete tak zvířeti alespoň trochu stínu. Ať jste kdekoli, snažte se vyhnout přímému slunci. Po cestě dělejte přestávky na ochlazení a odpočinutí. Čím vyšší teploty, tím častěji zastavujte.

V létě začíná většina neudržovaných rybníků a nádrží „kvést“. Rozšiřují se na nich sinice / řasy. Ty jsou nebezpečné jak pro lidi, tak i pro zvířata. Pokud je tedy někde zakázáno koupání, neměli by tam chodit ani psi. Znečištěná voda může vyvolat průjem, zvracení, vyrážku, různé záněty.