Že tahle malá opička vypadá trošku jako glum? Ano, nártoun je opravdu podivný primát. Své jméno získal podle velmi dlouhých nártů, vzhledem ke zbývající velikosti jeho těla. Poznáte ho však nejen podle dlouhých nártů, ale podle obrovských očí, které skvěle vidí ve tmě. Nártouni patří mezi vyšší primáty. Jeho hlavní potravou je hmyz, který chytá ve skoku. Dopřeje si však také ptáky či hady. Potkat nártouny můžete pouze na Filipínách či okolních ostrovech. 

Podobnost s člověkem

Zajímavé je, že samice nártounů jsou březí 6 měsíců a poté se jim narodí jen jedno mládě. Nártoun je velmi zranitelný živočich. Pokud je nártoun často ve stresu, ubližuje sám sobě či se dokonce zabije. Opravdu, toto zvíře je citlivé na stres, potřebuje žít v klidu.

Jak nártoun vypadá?

Délka těla nártouna je jen 10-20 cm, ale má dlouhý ocas, který dosahuje délky až 30 cm. Hmotnost nártounů je okolo 130 g. Tím, co vás na nártounovi nejvíce zaujme, jsou jeho obrovské oči, které jsou průsvitné a váží cca 6g, což je stejná váha, jako má jejich mozek. Vzhledem ke zbytku těla má nártoun největší oči ze všech savců. Nártouni vidí skvěle v noci a dokáží svou hlavu otočit až o 180 stupňů. Zajímavé je, že jejich ocas je ze spodní strany holý a jsou na něm linie, které připomínají otisk prstu.

Strava a způsob života

Během dne je nártoun ukryt v dutinách stromů, schovává se. Právě díky jeho velkým očím dokáže v noci skvěle lovit. Skáče ze stromu na strom a hledá svou kořist. I přestože vypadají velmi roztomile, jsou rychlými lovci, právě díky jejich očím, ocasu a dlouhým prstům, které jsou zakončeny polštářky připomínající bambulky. Nártouni žijí v malých rodinných skupinách po 5-6 příslušnících, přičemž jde o samce, jednu a více samic a mláďata, o které se samice prozatím stará. Nártouni jsou velmi zajímaví živočichové.