Psi vykonávají některé stejné úkony, ať už jsou to němečtí ovčáci nebo teriéři. Některé z nich jsou snadno rozeznatelné, u jiných moc netušíme, jaký je důvod toho, že je dělají právě takto. Podívejte se dnes s námi na činnosti, které váš pes dennodenně vykonává. 

Proč pes jí trávu?

Vidíte psa, jak jí trávu? Pravděpodobně jde o psa, který trpí žaludeční nevolností. Tráva totiž působí jako nestravitelná vláknina a psi instinktivně ví, že ji mají sežrat. Na trávu se obalí žaludeční šťávy či to, co psa v žaludku trápí a on poté trávu vyzvrací. Pokud váš pes sní jen trochu trávi, pravděpodobně projde trávicím traktem, pokud se však „pase“ delší dobu, měli byste počítat s tím, že bude v blízké době zvracet.

Připravování pelechu

Než si pes lehne, probíhá jeho pravidelný rituál, prohrabání pelechu a otočení se kolem osy. Tento zvyk psům zůstal ještě z dob, kdy spali divocí psi venku v přírodě. Aby se mohli psi v pohodlí vyspat, museli si nejdříve připravit povrch pro spánek. Podobně jsou na tom i feny, které v době rození mláďat vyhrabávaly pelech pro budoucí štěňata. Dnes jim tento pocit bytí v noře nahrazuje zvýšený pelech či papírová krabice.

Zahrabává si svou hromádku

Pes si po vykonání své potřeby chce zahrabat nadílku, kterou způsobil. Vy si v hlavě říkáte, jak je ten pes chytrý, že po sobě chce uklidit. Pravdou je, že psovi ani nejde tak o to svou hromádku schovat, ale místo řádně označkovat. Psi mají totiž mezi prsty na tlapkách potní žlázy, které se zahrabáváním produkují pot a ten zanechává pachovou stopu. Všimněte si, že při zahrabávání hlína na trus vůbec nedopadá.

Otravné kňučení

Co se děje, když pejsek kňučí? Pes zpravidla kňučí ve chvílích, kdy se dožaduje pozornosti, když něco chce. Malá štěňátka kňučí ve chvílích, kdy pociťují něco, co se jim nelíbí, ať už je to chlad, hlad či samota. I v budoucím životě se psi dožadují upotřebení svých potřeb kňučením.