V dnešním článku si blíže představíme tři velmi zajíamvá psí plemena: Anatolského pasteveckého psa pro zkušené chovatele, Barbeta pro majitele domku se zahrádkou a Clumber španěla pro vášnivé milovníky procházek.

 Anatolský pastevecký pes – karabaš

Molossoidní psi

Tento pes je z Turecka. Používá se k ochraně stáda. Psi měří v kohoutku 74 až 81 cm, feny 71 až 79 cm. Váha se pohybuje v rozmezí 41 až 64 kilo. Srst je lesklá, krátká a uzavřená. Kolem límce na ocase je delší. Zbarvení je nejčastěji čistě smetanové až plavé, s černou maskou a ušima. Jeho srst není složitá na péči. V období línání použijte hřeben s dvojitou řadou kovových zubů.

Je vyrovnaný, odvážný, tvrdý sám k sobě, rezervovaný vůči cizím lidem, někdy svéhlavý a dominantní, poměrně samostatný a velice ostražitý.

Není to pes vhodný pro začátečníky. Musíte mít láskyplnou výchovu. Obvykle vychází dobře s ostatními zvířaty. Musí s nimi být ale odmalička v kontaktu. Má rád děti a nesnáší cizí lidi.

Tohle plemeno je závislé na pohybu. Nejlepší je mít rodinný dům se zahradou. Tento pejsek nepatří v žádném případě do bytu.

Barbet

Vodní psi

Barbet je poměrně neznámé plemeno, které vzešlo z Francie. Je to lovecký pes, ale patří do rodiny. Psi měří v kohoutku 54 cm a feny 50 cm. Jeho srst je odolná vůči vodě, dlouhá, jemná, vlnatá a vlnitá a kudrnatá. Barvy jsou šedočerná, plavá, šedobílá a bílá s kaštanovými nebo černými plotnami. Srst se musí pravidelně česat a kartáčovat, jinak zplstnatí a už se potom těžce rozčesává.

Je to vyrovnaný, poddajný, velmi přítulný, věrný, živý, přátelský, veselý, inteligentní, učenlivý, také tvrdý sám k sobě a nekomplikovaný pes. Poměrně rychle se učí, je citlivý na hlas svého pána, kterému by rád vyhověl.

U výchovy je důležitá důslednost. Vychází dobře s ostatními psy i kočkami a dalšími zvířaty. Ani s dětmi nemá vyložený problém. Pokud vycítí nebezpečí, zvýší hlas.

Tohle plemeno psa je původně pracovní. Miluje aportování a plavání. Své rodině se přizpůsobí. Neměli byste ho držet v boudě, nesnáší to a ani na to není stavěný. Nejlépe mu bude v domku se zahrádkou.

Clumber španěl

Slídiči

Clumber španěl pochází z Anglie. Je to lovecký pes, ale také je vhodný do rodiny. Psi váží asi 36 kg a feny 30 kg. Má přiléhavou, hedvábnou a podlouhlou srst, která je bílá s citronově žlutými odznaky. Bývají i oranžové odznaky. Srst musíte pravidelně kartáčovat a kromě toho musíte udržovat v čistotě zvukovod. Někteří tito psi trpí podrážděním očí, na které je speciální roztok u veterináře. Občas je nutné trimování.

Je mírné, veselé a vyrovnané povahy. Dále má velkou výdrž, dobrou pamět‘, je důstojný, poslušný, klidný. Je to bezproblémový pejsek. Vychází dobře s kočkami a ostatními zvířaty. Má rád děti, ale cizí lidi nemusí, respektive přímo nesnáší.

Měl by mít přirozenou potřebu pohybu. Nepřekrmujte ho, pokud to nemá kde vyběhat. Jeho lovecký pud je silný, volně ho proto pouštějte jen na místech, kde vám neuteče.