V životě snad každého rodiče jednou přijde den, kdy jeho potomek vysloví přání mít nějaké zvířátko. Mnoho rodičů pak neodolá a začne se po nějakém tom živém přírůstku do rodiny shánět. Bohužel často si vyberou takové zvíře, o které buď nezvládnou pečovat, nebo časem omrzí právě dítě samotné a pak situace často vyústí v to, že milý „Ferda“ musí z domu. Ovšem toto není chyba dítěte, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Rodiče mají zodpovědnost jak za něj, tak za jeho mazlíčky, proto by měli zvíře vybírat všichni společně a rodiče předem s tím, že nakonec možná zůstane veškerá starost o zvířátko na nich. I když je dítě svědomité a o zvíře se stará vzorně, v době kdy onemocní, odjede na tábor nebo za studiem, automaticky péči přebírají rodiče. Pokud toto nehodláte podstoupit, nezbývá než říct jasné NE a dětem zvíře nepořídit. Výhrůžky typu – a když se o něj nebudeš starat, půjde z domu – si nechte od cesty a raději dětem vysvětlete, že když svého chovance nebudou správně krmit a starat se o něj, může jim zvířátko onemocnět a nebo dokonce zemřít. Zvíře vždy vybírejte tak, aby se o ně dítě zvládlo co nejlépe postarat a samozřejmě, aby pro něj nebylo příliš nebezpečné. To znamená, že nebudete kupovat třímetrovou krajtu pro šestiletého chlapce apod… Vždy přihlédněte k věkové kategorii vaší ratolesti (aby zvířeti moc malé dítě neublížilo, aby bez pomoci rodičů zvládlo alespoň výměnu vody a krmení) a pokuste se co nejobjektivněji posoudit co zvládne a co už ne.

Rovněž posuďte finanční náklady na péči o zvíře, u většiny zvířat je nákupní cena samotného tvorečka zanedbatelná, ale vybavení se může pohybovat v řádech tisíců. Počítejte také s neplánovanými výdaji za ošetření u veterinárního lékaře, protože každý tvor může onemocnět. Dítě samozřejmě může přispívat z kapesného na krmivo, podestýlku či vitamíny, ale bylo by velmi naivní myslet si, že všechny náklady tyto peníze pokryjí.

Nezapomínejte, že některá zvířata žijí jen krátce (hmyz, křečíci, křečci, myši) a posuďte, zda je vaše dítě schopno se s brzkou ztrátou mazlíčka obstojně vyrovnat. Pokud pořizujete zvířata v páru, počítejte s možnými odchovy a předem se pokuste zajistit odbyt mláďat – ptejte se ve zverimexech, zda tato zvířátka vykupují, či zda je možné zveřejnit si u nich inzerát.

Příprava na příchod nového člena do domácnosti:
V případě, že jste se všichni shodli jaké zvířátko pořídit, vyrazte do knihkupectví nebo zverimexu, kde vedou chovatelskou literaturu a zakupte si příručku o daném druhu či plemeni. Z té se dozvíte, jaké vybavení bude zvíře potřebovat, jak se o něj starat, čím krmit, jak včas poznat, že je nemocné i jak se postarat o březí samičku a mláďata v případě, že si plánujete pořídit rovnou pár nebo chovnou skupinu. Prostě vše, co by vás mohlo zajímat, budete mít rychle po ruce a později nebudete nuceni honem shánět informace někde jinde. Čtěte s dětmi společně a ptejte se jich po přečtení, čím budou svoje zvířátko krmit, jak často mu budou čistit bydlení a jakým způsobem, případně i jak si s ním budou hrát a jaké kousky je naučí.

Dobře promyslete, jestli pořídit zvířátko jen na pozorování (např. akvarijní rybky), protože pozorování samotné bez kontaktu s tvorem ztrácí pro děti dost často a rychle na přitažlivosti. Obzvlášť mladší děti potřebují něco, s čím se mohou mazlit nebo alespoň brát do rukou. Máte-li toto vyřešeno, můžete začít nakupovat potřebné vybavení a krmivo. Úplně nakonec si nechte nákup zvířete samotného. Dobré je jít si pro něj v pozdních odpoledních hodinách nebo v podvečer a připravit děti na to, že si u vás musí „Ferda“ nejdřív zvyknout, takže si s ním budou moci pohrát více až druhý den. V onen den příchodu mazlíčka do rodiny, nechte děti zvířátku připravit domeček, podat krmení a vodu. Samozřejmě si mohou zvíře párkrát pohladit, ale pak se je snažte udržet u pouhého pozorování toho, jak se jejich mazlík zabydluje. Potřebuje totiž dost času na seznámení se s novým prostředím a trošku se vyrovnat se stresem, který mu přivodí přeprava a změna prostředí.

Z jakých zvířátek vybírat:
Dnes není problém sehnat jakékoli zvíře, přesto nezapomínejte, že kupujete mazlíčka svým dětem a odpusťte si různé výstřelky jako opičky, šelmy a velké hady. Jestliže po nich toužíte vy, pořiďte si je, ale dětem nabídněte zvířátko nenáročné a vhodné pro začátečníka. Přípravila jsem pro vás přehled některých druhů, o které se zvládne dítě postarat samo nebo s vaší menší pomocí. V přehledu také naleznete orientační ceny, ale v reálu může být cena vyšší nebo nižší podle vybraného druhu nebo kvality vybavení.

1. hmyz
vhodné druhy: běžné druhy strašilek, pakobylek, kudlanek, sarančat

kontakt se zvířetem: je možné brát je do rukou

finanční nároky na zvíře: od 20,- korun výš dle druhu a velikosti
vybavení: pořídíte do 500,-Kč
krmivo pro 1 ks na měsíc: buď zdarma z vlastních zrojů či přírody nebo zbytky ovoce a zeleniny, náklady minimální
2. ryby
vhodné druhy: většina živorodek – paví očka, mečovky, platy
kontakt se zvířetem: pouze vizuální
finanční nároky na zvíře: dle druhu a velikosti do 70,- korun

vybavení: např. 100 litrové akvárium s kompletním technickým vybavením (kryt, zářivky, topení atd.) cca 4500,- Kč, písek a rostliny do 500,- Kč
krmivo pro 1 ks na měsíc: zanedbatelná částka, vejdete se do 100,- a nakrmíte kompletní osazenstvo akvária

3. ptáci
vhodné druhy: Andulka, korela, zebřička, chůvička
kontakt se zvířetem: lze brát na ruku, podrbat na hlavě, hladit by se ptactvo nemělo
finanční nároky na zvíře do 200,-krun
vybavení: cca 1000,- Kč
krmivo pro 1 ks na měsíc: do 50,- Kč

4. plazi
vhodné druhy: želva čtyřprstá, zelenavá, nádherná, ozdobná, gekončík noční, užovka červená, agama vousatá
kontakt se zvířetem: lze brát do rukou, hladit (v menší míře)
finanční nároky na zvíře: od 300,- korun po několik tisíc korun (suchozemské želvy)
vybavení: od 1000,- Kč
krmivo pro 1 ks na měsíc: od 30,- do 150,- Kč

5. malí savci
vhodné druhy: myš, potkan, osmák degu, pískomil, křečík, křeček
kontakt se zvířetem: lze brát do rukou, hladit, mazlit se, naučit různé kousky
finanční nároky na zvíře: od 10,- do 100,- korun
vybavení: cca 500,- až 1000,- Kč
krmivo pro 1 ks na měsíc: cca 50,- Kč

6. středně velcí savci
vhodné druhy: zakrslí králíci, morčata
kontakt se zvířetem: lze brát do rukou, naučit různé kousky, hladit, mazlit se
finanční nároky na zvíře: od 50,- až 350,- korun
vybavení: od 800,- Kč
krmivo pro 1 ks na měsíc: cca 100,- Kč
7. velcí savci
vhodné druhy: pes, kočka
kontakt se zvířetem: výchova, výcvik, hlazení, mazlení
finanční nároky na zvíře: velice rozmanitá od 0,- až po desetitisíce korun dle plemene
vybavení: od 1000,- u malých plemen a koček, až po několik tisíc korun
krmivo pro 1 ks na měsíc: u malých plemen a koček kvalitní krmiva pořídíte kolem 200,- Kč u velkých do 2000,- Kč
mimořádné výdaje: povinné očkování od 150,- Kč výše podle velikosti psa, roční poplatky ze psů od 50,- Kč do 1500,- Kč dle bydliště a vyhlášky města.

Ať už se rozhodnete pro strašilku nebo pro psa, vždy si uvědomte, že jde o živého tvora a jeho pořízením přebíráte veškerou zodpovědnost nad jeho životem. Pokud nejste schopni tuto zodpovědnost nést, bude vám jistě lépe bez zvířátka, jen bude dost náročné odolat dětským prosbám. Ovšem v tomto případě se vyplatí nepodlehnout.