Víte, jací živočichové si užijí života na planetě nejdéle? Poznejte s námi zajímavé živočichy, kteří si prožijí mnohdy delší život než je ten lidský.

Antarktická houba

Nejdéle žijícím organismem na planetě je arktická houba. Houba žijící v moři, která zastupuje prajednoduché vodní živočichy. Taková houba žije v nepříznivých podmínkách v mořích u Antarktidy. Tyto nepříznivé podmínky však vedou k tomu, že houba roste velmi pomalu, ale přežívá opravdu dlouho. Její stáří se měří jen velmi těžko, ale podle odhadu ročních přírůstků, což se měří podobně jako u stromu, si taková houba klidně mohla prožít i dobu antického Říma.

Koi kapři

Již celkem běžným živočichem, do kterého bychom jeho dlouhověkost neřekli, jsou japonští Koi kapři. Nejstarší Koi kapr se dožil úctyhodného věku 226 let. I když vám tito kapři mohou na první pohled připomínat karasy, jde o vyšlechtěný druh kaprů. Jejich šlechtění probíhalo již ve starověké Číně. Odtud se postupně dostali až do Koreje a Japonska. Nejstarším Koi kaprem byla velmi slavná Hanako, která za svůj život prošla rukou mnoha majitelů. Hanako zemřela v roce 1977 a dodnes zůstává nejstarší známou rybou.

Želva obrovská

Již známějším rekordmanem v dlouhověkosti je želva obrovská. Nejstarší želva světa po zemi chodila skoro 255 let. No, není to dlouhý život? Takovéto želvy přežívají na ostrovech. Zde jim nehrozí žádné nebezpečí, jelikož nemají žádného přirozeného predátora a dorůstají obřích rozměrů. Potkat byste se s nimi mohli na Seychelách, Galapágách či Mauriciu.

Velryba grónská

Nejstarším žijícím savcem na planetě je velryba grónská. Ta nejstarší proplouvala oceánem neskutečných 211 let. Pravdou je, že oblasti oceánů jsou velkým producentem biomasy. A jak vědci zjistí, že je velryba zrovna takto stará? Jednou možností je nacházet zbytky toho, co velryby snědly v jejich těle, jako například zbytky harpun z minulých století. Druhá metoda je již přesnější a zabývá se sledováním obsahu aminokyselin v organismu, v zubech či očních čočkách velryb.