Ať doma chováte morče, křečka nebo myšku, myslete na to, že se jedná o živočichy, ne o dekoraci nebo doplněk, který poslouží do vašeho bytu. Chov malých hlodavců je velmi rozšířeným a lidé si hlodavce často pořizují s vidinou, že o ně není taková starost. To však není úplně pravda, i hlodavci potřebují váš čas a péči.
Máme doma morče
Pravděpodobně nejrozšířenějším hlodavcem, který je chován v domácnostech, je morče. Svým původem je tento hlodavec z Jižní Ameriky, zde je však chován nejčastěji na maso. O morčeti byste měli vědět, že to jsou zvířata společenská a i v přírodě žijí společně s dalšími až 10 členy. Většinou je hlavou rodiny vůdčí samec, který má několik samic.
Připravte se na morče
K chovu morčete budete nutně potřebovat terárium, které by velikostně mělo odpovídat počtu morčat, které budete chovat. Zvolit můžete i chov kleci, ale z nich mohou morčata podestýlku vyhazovat. Pokud můžete, zvolte terárium. Pro morčata hrozí v klecích i průvan, který je pro ně nebezpečný. Vybírejte také vhodné místo, kam zvíře dáte. Měli byste vybrat takové, abyste na zvíře viděli a mohli si včas všimnout, že je něco v nepořádku.
Nový domov
Jako podestýlku můžete zvolit suché dřevěné hobliny nebo speciální steliva, tzv. pelety, které jsou také vhodné. Snažte se vyhnout použití pilin, které by mohli morče dráždit. Jako podestýlku nevolte ani slámu, která má ostré hrany. Myslete také na pravidelnou výměnu podestýlky. V novém morčím domově by neměl chybět krytý domeček či pelíšek, do kterého se může morče schovat. Šikovnější chovatelé jej mohou vyrobit celkem snadno doma ze dřeva, ale domečky zakoupíte i ve zverimexu. Myslete také na misku na potravy, nejlepší jsou keramické misky či zvolte napáječku. Dobré pro morčata také je, pokud jim dopřejete přes léto venkovní výběh. Ideální je dřevěná konstrukce s pletivem.