Člověk nemusí zhlédnout horor s názvem Moucha, aby věděl, že to mouchy mají těžké. A to nejen s lidmi, ale všeobecně. Vždyť si to jen zkuste představit, že byste byli byť i jen na pár chvil namísto pány tvorstva docela obyčejnými mouchami.

Tedy dvoukřídlými tvory, kteří jsou na tom co se pověsti týká nevalněji než třeba naši snědší spoluobčané. Protože mouchy jsou obviňovány kupříkladu ze šíření nemocí a jsou všeobecně považovány za škůdce. Navíc za otravné škůdce.

K tomu jsou to se svými několika milimetry velikosti drobečkové, na které si kdekdo troufne, ať už predátoři ze zvířecí říše jako pavouci, žáby a ptactvo, nebo protivníci z lidského rodu, kteří takové mouchy s neoblibou honí a kolí tu plácačkou, tu novinami, tu lecjakým jiným bicím nástrojem a nejednou i záludnostmi jako sprej proti hmyzu nebo mucholapka.

Takže si jen vezměte, že jakmile byste se posadili někde k jídlu, hned by vás někdo odháněl či chtěl zabít, že jakmile byste byli ve vzácných chvílích oddechu někde uvelebeni, hned by vás honil někdo nebezpečnější než manželka s válečkem na nudle či koštětem. Představte si, že by vás za uždibování kousku toho na později určeného pokrmu namísto pohanění čekalo rozplácnutí a že by si vás bral kdekdo do huby.

Představte si, že byste při pokusu jen tak nenápadně se otřít o ladné děvče dostali takovou facku, že už byste se nevzpamatovali, nebo že byste se rozhodli si jen tak trošku zaplavat a rázem se stali hrdiny reálných „Čelistí“.

Představte si, jak byste byli na konci každého dne ulítaní, a bolely by vás od toho nejen nohy, ale navíc i křídla.

A ty porodní bolesti, porovnáte-li si svého jedináčka či tu a tam i více než dvojčata s tou kupou muších vajíček!

A přiznejte si, navzdory své domnělé bídě, že jste i hmotně lépe zabezpečeni než taková moucha. Protože i jsa nemajetní, určitě nemáte snad den co den k jídlu úplné… exkrement…

Prostě mouchy jsme my lidé nikdy rádi neměli, rádi je nemáme a sotva kdy mít budeme. Ovšem jakkoliv tyto nesnášíme, neuškodí, vezmeme-li si z nich příklad alespoň právě v otázce skromnosti. Protože kdo z nás by neohrnul nos nad stravováním se výkaly a obsahem popelnic, bydlením na nejšpinavějších toaletách a rozmnožováním se třeba na skládkách? Zatímco mouchy jsou spokojeny i s tímto.

Pozvedněme na jejich počest k poctě zbraň… a plác je!