Pořídili jste si kočičku a rychle jste zjistili, že se nejedná o takového mazlíčka, jakého jste si představovali? I s agresivní kočkou si však můžete poradit. Důležité je najít příčinu agrese a s kočkou pracovat. Neposílejte ji hned do útulku a snažte se pochopit, co se s kočkou děje.
Pozitivní přístup
Ať už má kočka nadbytek energie, má problémy smířit se s novým členem domácnosti či je příčinou jejich vzteku strach, neměli byste kočku trestat. Nezvladatelná kočka totiž neví, že po jejím špatném chování přichází trest. Na kočku musíte s pozitivním přístupem.
Hledejte příčinu
Klíčové je hledat příčiny agresivního chování. Agresi totiž mohou vyvolávat různé změny v domácnosti, ať už se jedná o rodinný přírůstek, nového mazlíčka či delší přestěhování kočky po dobu, kdy jste rekonstruovali byt apod. Příčinou však může být i násilné mazlení, například malými dětmi, i to, že je kočka často doma sama či že jí bylo ubližováno v době, kdy byla koťátkem. Pokud najdete příčinu agresivního chování, můžete se snažit těmto krokům vyvarovat.
V případě agrese
Pokud dochází k projevům agrese vůči vám, snažte se kočku ignorovat. Určitě s ní neudržujte oční kontakt, nekřičte na ni, ani ji netrestejte. Snažte se jí z počátku nevšímat. Po agresivním projevu se s ní také hned nemazlete či ji nekrmte pamlsky, aby si kočka nemyslela, že bylo její chování přijatelné. Kočka musí pochopit, že jste jeho přítel, ale také páníček. S kočkou to bohužel nepůjde jinak než pozitivním způsobem výcviku. Snažte se kočičku odměnit ve chvíli, kdy se chová spořádaně a její agresi ignorovat, pokud je to možné. Hledejte však vždy příčiny agresivního chování, abyste je mohli eliminovat, popřípadě vyřešit. Často se totiž může jednat i o zdravotní problémy a kočka tak reaguje proto, že se necítí dobře.