Aljašský malamut i americký stafordšírský teriér jsou psi vhodní do rodiny s dětmi, i když se to na první pohled možná nezdá. Obě plemena milují dostatek pohybu a oficiálního uznání se dočkaly až ve 20. století.

Aljašský malamut

(Severští tažní psi)

Jak už je patrné z názvu je to pes původem z Aljašky. Také se používá jako plemeno do saní. Psi měří v kohoutku asi 64 cm a feny asi 58 cm. Krycí srst je hustá a hrubá, podsada je mastná a působí jako vlna. Objevuje se ve zbarveních vlkošedá, černá s bílou, vždy s bílou na spodní části těla a s bílou maskou. Pokud by se mělo jednat o jednobarevného psa, tak mezinárodní asociace uznává pouze bílou barvu.

Srst aljašského malamuta nevyžaduje hodně péče. V období línání použijte hřeben, ale řídký s dvojitou řadou kovových zubů. Je přítulný, inteligentní, přátelský, věrný, důstojný, občas svéhlavý, dominantní, nikdy otrocký. Poměrně rychle se učí a má velikou výdrž.

Má přátelskou povahu a totéž čeká od svého pána. Velmi dobrý je v obratnosti. Aljašský malamut vychází velmi dobře s dětmi. K ostatním psům se mohou chovat dominantně. Kočky nemá zrovna dvakrát rád, i když na ně zvyklý odmalička.

Tento pes potřebuje opravdu hodně pohybu. Můžete s nimi jezdit na kole, pokud možno každý den. Aljašský malamut potřebuje být i venku. Nesnáší, když jé sám doma. Dávejte na něj pozor, pokud s ním chodíte ven, mohl by Vám utéct.

Americký stafordšírský teriér

(Teriéři typu bull)

Toto plemeno pochází ze Spojených států amerických. Je všeobecně považovaný za bojové plemeno, ale při dobré výchově se hodí i do rodiny s dětmi. Je to hlavně hlídací pes. Výška psa se pohybuje mezi 45,7 až 48,7 cm, u fenek je to obvykle 43,2 až 45,7 cm. Důležité je, aby výška byla vždy v poměru k tělesné hmotnosti. Srst je krátká a lesklá. Objevuje se v barvách black and tan, celobílá nebo srst bílá z více než osmdesáti procent. Nejčastější je žíhaná barva, červená a také žíhaná.

Je odvážný, věrný své rodině, houževnatý, tvrdý sám k sobě, dobrý hlídač, přítulný, bouřlivý, dominantní a má velkou výdrž. Tento pes není vhodný pro lidi, kteří nemají zkušenosti se psy. Naučte ho v mládí, že nesmí tahat za vodítko, protože v dospělosti jsou strašně silní. Měli byste ho vodit i do kurzů poslušnosti. Pokud ho navyknete na kočky u Vás doma, tak je bude chránit před vetřelci stejně jako celou Vaši lidskou smečku.

Tito psi jsou bojovní vůči ostatním psům. Měli byste tomuto teriérovi dopřát hodně pohybu. Rádi běhají vedle kola a aportují, ale i hry s míčem mají rádi. Na tyhle typy psů musíte působit, aby se Vám výchova nevymkla tzv. z ruky. Na hraní to není ideální pes. Mohl by si třeba špatně vysvětlit, kdybyste s ním dělali například to samé jako s aljašským malamutem, míněno při hře. Záleží ovšem na typu každého psa, co se týká jeho osobnosti. Většinou jsou tito teriéři docela tvrdí a i brutální. Nepatří proto do ruky nezkušenému nebo dokonce začínajícímu chovateli.

Sdílejte
Předchozí článekKlíšťata
Další článekVčela medonosná