Zhnuseně jsem odklízela nacucané šedé kuličky z podlahy, kudy se po odpadnutí z kočky nebo psa spokojeně promenádovaly, ještě v době, kdy jsem naprosto nebyla připravena čelit jejich ataku. A se stoupající poptávkou po antiparazitních přípravcích mi bylo jasné, že s touto pohromou bojuje každý majitel domácích zvířat.

Nepřítele je dobré nejprve dobře poznat

Co jsou vlastně zač, tihle malí, v nenapitém stavu takřka neviditelní, tvorové?
Ačkoli na našem území žije větší množství druhů klíšťat, nejčastěji se vyskytuje klíště obecné. Klíšťata patří mezi roztoče. Klíště obecné a jeho vývojová stádia napadá psi, kočky a vůbec všechny savce včetně člověka, ale i ptáky a plazy. Takže pokud se rozhodnete vzít ven do trávy svého králíka nebo chameleona může se stát hostitelem i on. Proto veškeré mazlíčky po návratu z venkovních výběhů prohlédněte, zda se na ně klíště nepřisálo. Vývoj klíštěte trvá rok až pět let. Z vajíčka se vylíhnou světlé larvy, které mají pouze šest nohou, u nich parazitují obě pohlaví. Larva si musí najít svého hostitele a po nasátí se mění v nymfu se čtyřmi páry nohou. I tady parazitují obě pohlaví a k dalšímu vývinu je třeba nasátí krve od hostitele. Teprve pak se nymfy mění v dospělce. Tam parazituje již jenom samička, sameček na hostiteli pouze vyhledává samičku k páření. Samozřejmě ji může nalézt i mimo hostitele. Samička následně naklade do půdy vajíčka (1000-4000) a koloběh se opakuje.

Padají na nás ze stromů v lese?

Tato hojně rozšířená pověra u spousty lidí vyvolávala nechuť vstoupit do lesa. Ale opak je pravdou. Klíšťata potřebují k zdárnému vývoji vysokou vlhkost a proto by jim pobyt v lese na stromech moc nesvědčil. Daleko častěji se s klíštětem setkáme ve vysoké trávě na louce, v různých houštinách a křoviscích. Klíšťata a všechna vývojová stádia se drží co nejvíce při zemi. Dá se říct že ve výšce nad jeden metr už se nevyskytují. Čím nižší vývojové stádium tím níže se ve vegetaci vyskytuje.

Proč nám vlastně vadí?

Dalo by se říci, že o trochu té krve nezchudneme, ale hlavně u slabších a nemocných mláďat či starých zvířat (menší druhy), silně zamořených klíšťaty a blechami hrozí anémie a dokonce následný úhyn. Ale jak vlastně ke klíštěti přijdeme? Při procházce v husté vegetaci na nás číhající klíště nebo některé z jeho vývojových stádií prostě spadne. Pak si najde ideální místo k přisátí a kusadly prokousne pokožku, do ranky vsune sosák který má zpětné háčky díky kterým se velmi pevně drží. Okamžitě do rány začne vypouštět ve svých slinách různé látky – anestetika, abychom si nevšimli jeho přisátí (proto klíště při přisátí necítíme), látky zabraňující srážení krve (aby mohlo sát) a samozřejmě s nimi do těla hostitele mohou vypustit původce nemocí jakými jsou lymská borelióza a klíšťová encefalitida. Což je hlavním důvodem proč musíme své miláčky i sebe před těmito roztoči chránit.

Jak se jich zbavit?

Když už se „poštěstí“ a my objevíme na svém zvířátku přisáté klíště nebo nějaké z jeho stádií, je třeba je rychle odstranit. K tomuto účelu nám výtečně poslouží pinzeta na klíšťata zakoupená v nějakém obchodě s chovatelskými potřebami. Místo pinzety můžeme zakoupit i speciální háčky na vyndávání klíšťat. Obojí se poměrně dobře osvědčilo. Klíště ničím nemažeme ani nepoléváme, tak jak je jej uchopíme do pinzety či háčku a krouživým pohybem (je jedno zda po a nebo proti směru hodinových ručiček), případně vyvikláním klíště vytáhneme. Teprve po jeho odstranění potřeme ranku desinfekčním roztokem či alkoholem. Je dobré zkontrolovat zda se nám podařilo klíště vyndat celé. Pokud část klíštěte v ráně zůstala zpravidla se sama do pár dní odhojí . Důležité je v tomto případě kontrolovat, zda odhojování probíhá beze změn (zčervenání, otok). Pokud se tyto příznaky objeví, neváhejte a vyrazte se zvířetem co nejdříve k veterinárnímu lékaři. Likvidace samotného klíštěte se provádí nejčastěji spálením, či vhozením do toaletní mísy. První případ se nedoporučuje z hlediska nákazy u druhého je zase možné přežití klíštěte. Vzhledem k tomu že na správném postupu likvidace se odborníci zatím neshodují, je to rozhodnutím každého z nás.

Prevence především

Proti klíšťatům existuje velké množství ochranných prostředků. Osobně doporučuji je často prostřídávat a nepoužívat stále jeden a ten samý, z důvodu čím dál větší rezistence klíšťat vůči nim. To co vám loni 100% zabíralo už další rok vůbec fungovat nemusí. Dále doporučuji volit kvalitnější a osvědčené přípravky.

Antiparazitní šampony

Buď klasické nebo pěnové. Nanáší se stejně jako klasický šampon a po nanesení se zase oplachují vodou. Jejich účinnost je ale krátkodobá a ne zrovna valné úrovně. Jejich použití doporučuji například jako doplněk jiného ochranného prostředku v období kdy je klíšťat nejvíce (na jaře a na podzim).

Spreje a pudry

Nanáší se na kůži psa či kočky buď postřikem nebo sypáním. Přesný návod je uveden přímo na výrobku a je nutné dodržet instrukce od výrobce. Některé spreje mohou být pro některé věkové kategorie, nebo další druhy i nebezpečné. U plazů je nutno postupovat pro jejich vysokou citlivost obzvlášť opatrně. Plaza nejprve namočit do vodní lázně, aby se snížila schopnost nasátí kůží. Po té jej opatrně nastříkat (pozor na oči – hlavu raději potřete nastříkaným vatovým tamponem) a uložit do dobře větraného boxu mimo jeho terárium. Asi po 10-20 minutách jej vyndáme a opláchneme. Používáme jen přípravky přímo na plazy určené a nebo schválené veterinárním lékařem. U psů a koček hlavu rovněž nestříkáme, ale nastříkáme si sprej na rukavici a opatrně vetřeme.

Obojky

Kvalitní obojky mají dlouhou dobu působnosti a mohou nám psa chránit po celou sezonu. Některé pracují na bázi pudru jiné na bázi olejů. Některé bývají cítit, takže pokud si berete mazlíčka do postele, může vám to být nepříjemné. Vyrábí se ale už i obojky bez zápachu. U koček obojek nedoporučuji ze dvou důvodů – kočky je často ztrácí a v případě že je obojek připevněn opravdu dobře hrozí i zachycení kočky za obojek při prolézání úzkými prostorami. Opět je nutné dbát návodu výrobce.

Spot on (kapka za krk)

Donedávna byli k sehnání pouze u veterinářů a většina i nadále, na trhu jsou už, ale i spot ony na bázi přírodních olejů, které zakoupíte i ve zverimexu. Spot on většinou chrání před klíšťaty krátkodobě (cca 1 měsíc), déle působí proti blechám. Jejich výhodou je, že se nanáší mezi lopatky přímo na kůži, což je místo kam si psi ani kočky při olizování nedosáhnou. Krátce po jejich nanesení by se zvíře nemělo koupat, zhruba po dvou dnech, kdy se látka vstřebá je již koupání možné bez výrazného snížení ochranného efektu. Opět je nutno dbát instrukcí výrobce, nebo veterinárního lékaře, který vám spot on prodá. Spot ony jsou rozděleny podle váhových kategorií.

Očkování

Psy a kočky lze také očkovat, proti lymské borelióze. To je sice uchrání před nemocí, ale klíšťata musíte nadále vyndávat. Očkování doporučuji (hlavně u loveckých psů a v místech zvýšeného výskytu onemocnění) stejně zkombinovat s nějakým z předchozích ochranných prostředků. Proti encefalitidě se neočkuje a u zvířat je to nemoc poměrně vzácná.

Doufejme, že se brzy vyvine nějaký prostředek jenž nás klíšťat zbaví jednou pro vždycky a my s nimi nebudeme muset svádět takovéto souboje. Zatím nám ovšem nezbývá než pokusit se naše miláčky co nejlépe ochránit.

Sdílejte
Předchozí článekHoko korunkatý
Další článekMalamut a teriér