Mainská mývalí kočka patří mezi nejstarší americká kočičí plemene. Charakteristická je pro ni velikost, do které dorůstá a přátelská povaha. Je to kočka opravdu nádherná a svým pohledem jedinečná. Podívejte se na ni spolu s námi blíže. 

Proč právě mainská kočka?

Plemeno dostalo své jméno podle amerického státu Maine, ve kterém bylo pravděpodobně poprvé spatřeno. Své druhé jméno „mývalí“ získala kočka podle svého huňatého a dlouhého ocasu, který připomíná ocas medvídka mývala.

Trocha historie

Plemeno mainské mývalí kočky bylo vyšlechtěno křížením amerických koček někde v oblasti Maine a Nové Anglie s kočkami dlouhosrstými pocházejícím z Evropy. Pravdou je, že mainská mývalí kočka je celkem nápadně podobná norské lesní kočka. Tyto plemena měla tedy pravděpodobně společného předka. Vznik tohoto plemena je spojen s příběhem Marie Antoinetty, která se chtěla vystěhovat do Ameriky a jako první poslala napřed své kočky. Ty podle legendy daly vzniknout plemeni mainské kočky. Tyto krásné kočky byly také používány pro boj proti hlodavcům. Až později se staly pouhými domácími mazlíčky.

Kočičí vzhled

Mainskou kočku poznáte podle polodlouhých chlupů. Toto plemeno je opravdu velké a rozdíl je především mezi kočkou a kocourem. Samičky mainské kočky dosahují hmotnosti nejvíce 7 kg, u kocourů to může být až 11 kg. Plné velikosti dosahují až mezi třetím a čtvrtým rokem života. Kočky jsou to statné a jejich tělo dosahuje délky až 1 metru, počítá se samozřejmě také délka ocasu. Uši jsou velké a vysoké a posazeny poměrně daleko od sebe. Charakteristické jsou pro ně delší štětinky chlupů na uších. Tlapy mají krásně kulaté. S barvou očí je to různé, může být modrá, oranžová či zelená.

Charakter

Mainské kočce se někdy přezdívá „přítulný obr“. Mezi kočkou a rodinou se často vytváří velmi pevné pouto, ale stále je to kočka, která zůstává nezávislá a věnuje se svým oblíbeným hrám, které miluje. Ke známým lidem si dokáže vybudovat velmi přátelský vztah, podobně je to také s dětmi. Mainské kočky milují mazlení a jsou velmi společenské. Záleží samozřejmě také na tom, jak svou kočku vychováte a budete k ní přistupovat.