Lev pustinný je taková veliká kočička, druhá největší kočkovitá šelma na světě. Samec váží od stopadesáti kilogramů do čtvrt tuny, samice do stopadesáti kilogramů, samci dosahují délky až dvou a půl metru, samice do 175 centimetrů, mají až metrový ocas zakončený černým střapcem a načervenalý až tmavohnědý kožich, samci pak navíc hřívu.

Na svobodě žije lev deset až čtrnáct let, v zajetí pak i let dvacet.
Dříve jsme na něj mohli narazit v celé Africe, Asii, Evropě i Americe, dnes ale kvůli lidské činnosti již jen v Africe a místy v Indii.

Lvi žijí a loví ve smečkách, byť někteří bývají i samotářští, loví hlavně menší a hbitější samice, zatímco robustnější samci brání teritorium a chrání ulovenou kořist. A samci díky svým dispozicím také zpravidla jako první žerou, protože ač jindy si lvi projevují svou náklonnost, jak dojde na žrádlo, je tu každý sám za sebe.
Hlavní kořistí lvů jsou větší savci, spokojí se ale i s tvory menšími, případně i zdechlinami. V případě nedostatku potravy si však troufnou i na slony a hrochy. Protože nemají vytrvalost, musí se ke své kořisti nejprve nenápadně přiblížit, případně ji obklíčit, kořist je pak lovena krátkým rychlým sprintem, výpadem s vytaženými drápy a stiskem hrdla nebo zlomením vazu. Samci se lovu účastní pouze v případě, mají-li být kořistí větší tvorové jako třeba buvoli.
Pokud pak lvi neloví, většinou odpočívají, až dvacet hodin denně.

Lvi se rozmnožují v průběhu celého roku, po sto až stodvaceti dnech březosti se rodí jedno až čtyři lvíčata. Samice se pak navzájem o svá mláďata starají až do odstavení v řádově půlroce života, načež se však většina lvíčat nedožije ani dvou let věku z důvodu boje o potravu nebo převzetí vůdčí pozice ve smečce jiným lvem, který mláďata svého předchůdce usmrcuje, neboť lvice jsou plodnými vždy až po dospění nebo smrti mláďat.

Pokud pak mláďatům štěstí přeje, dospívají pohlavně kolem třetího roku života a jako čtyř- až pětiletí získají schopnost převzít vládu nad jinou smečkou. Jakmile se dostanou do smečky, musí se začít rozmnožovat, protože již v osmi letech stárnou a slábnou a jejich schopnost mít potomstvo klesá.
A lvi jsou i notně žárliví, samci netolerují samce z jiných teritorií a lvice cizí samice.

 

Sdílejte
Předchozí článekKrocan
Další článekVydra obrovská